Amerykańskie służby wywiadowcze: Rosja stara się usunąć Poroszenko i doprowadzić do władzy prorosyjski parlament

Amerykańskie służby wywiadowcze: Rosja stara się usunąć Poroszenko i doprowadzić do władzy prorosyjski parlament

Ukrinform
Raport amerykańskiego wywiadu na temat światowych zagrożeń w tym roku stwierdza, że ​​Rosja chce wpłynąć na wybory na Ukrainie, aby usunąć Petro Poroszenkę i doprowadzić do władzy mniej antyrosyjski parlament.

Obszerny raport amerykańskiego wywiadu przedstawił szef Wywiadu Narodowego USA Dan Coats komisji Senatu USA ds. wywiadu 29 stycznia, podaje „Głos Ameryki”.

W rozdziale raportu: „Rosja i jej sąsiedzi,” służby wywiadowcze USA zauważają, że Rosja podjęła już kroki, w celu wpływania na ukraińskie wybory prezydenckie w marcu 2019 roku i wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią.

„Mając nadzieję na usunięcie Poroszenko i doprowadzenie do władzy mniej antyrosyjskiego parlamentu, Rosja pragnie skorzystać z takich problemów na Ukrainie jak niestabilna gospodarka, powszechna korupcja, a także z niezadowolenia społecznego”.

„Duża liczba kandydatów na prezydenta, wysoki poziom zaufania do elit politycznych i brak wyraźnego lidera może dać przeciwnikom Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko i mniej znanym kandydatom możliwość zwrócenia się do ukraińskich wyborców, z których większość wciąż nie jest zdecydowana”.

Ale rosyjski atak na dużą skalę na Ukrainę, amerykański wywiad uważa "operacyjnie możliwy, ale nieprawdopodobny".

„Uważamy, że atak na dużą skalę na Ukrainę przez siły rosyjskie jest operacyjnie możliwy, ale mało prawdopodobny w 2019 roku” - podkreślił w raporcie Coats.

Ponadto amerykańskie służby wywiadowcze zauważają zwiększone napięcie na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym.

Dokument stwierdza, że ​​Rosja będzie kontynuować destabilizację polityczną i gospodarczą Ukrainy, aby zaszkodzić wysiłkom na rzecz integracji z UE i zacieśniania współpracy z NATO.

„Kreml będzie starał się utrzymać, a tam gdzie to możliwe, poszerzyć swoje wpływy w krajach byłego Związku Radzieckiego, które uważa za strefy swoich wpływów”.

Wcześniej, w wywiadzie dla UKRINFORM szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Jegor Bożok powiedział, że Kreml kazał w tym roku przeznaczyć dodatkowe $ 350 milionów dolarów na rosyjskie służby bezpieczeństwa dla ingerencji w wyborach na Ukrainie.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-