Sajdik zdradził szczegóły nowego planu pokojowego dla Donbasu

Sajdik zdradził szczegóły nowego planu pokojowego dla Donbasu

Ukrinform
Nowy plan pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, który powinien zastąpić Porozumienie z Mińska, musi zostać zatwierdzony przez kraje Czwórki Normandzkiej: Ukrainę, Rosję, Francję i Niemcy.

Oprócz wspólnej misji ONZ i OBWE (zawierającej komponenty wojskowe i policyjne i międzynarodowej administracji w ORDLO), koncepcja przewiduje również zorganizowanie Agencji UE ds. Odbudowy Donbasu - w wywiadzie dla austriackiej gazety „Kleine Zeitung” powiedział Specjalny Przedstawiciel OBWE na Ukrainie oraz w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) Martin Sajdik, który jest głównym autorem nowej koncepcji pokojowej.

Według austriackiego dyplomaty nowy plan został przedstawiony podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE w grudniu w Mediolanie, gdzie obecni byli przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji i mogli zadawać pytania oraz zgłaszać uwagi.

Zgodnie z tą koncepcją, ONZ i OBWE nie powinny działać paralelnie, a razem pod wspólnym kierownictwem, na czele z tzw specjalnym przedstawicielem: dotyczy to zarówno komponentów wojskowych i policyjnych w ONZ i misji monitorującej OBWE, która już działa na Ukrainie.

Ponadto Unia Europejska proponuje stworzyć Agencję Odbudowy, która działałaby w Donbasie, podobnie jak ta, którą wcześniej stworzyła UE na Bałkanach. Agencja ta, której mandat obejmie całe terytorium okręgów Doniecka i Ługańska powinna współpracować ze wspólnym kierownictwem misji ONZ i OBWE, ale nie być pod jej kierownictwem.

Według oświadczenia austriackiego dyplomaty, nowy plan pokojowy musi być podpisany szefami państw „Czwórki Normandzkiej” - Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec; wymagane będzie również zatwierdzenie przez parlament. „Potrzebujemy porozumienia, które naprawdę będzie mieć znaczenie w kategoriach politycznych i prawnych. Protokołów Mińskich nie ratyfikował ani ukraiński, ani rosyjski parlament. Na pewno będzie to problem. Naszym celem jest, aby osiągnąć taki ciężar polityczny, na który wszyscy będą się powoływać, podczas wdrażania dokumentu, który powinien również zostać zatwierdzony przez parlamenty"- powiedział Sajdik.

Jednocześnie plan przewiduje utworzenie tymczasowej administracji ONZ w obwodach Doniecka i Ługańska, która powinna monitorować realizację planu pokojowego i reintegrację tych regionów. "Nie ma to polegać na wyeliminowaniu miejscowej ludności z władz, ale na odwrót, na zagwarantowaniu, że jej prawa zostaną zabezpieczone" - dodał Specjalny Przedstawiciel OBWE na Ukrainie.

Dyplomata powiedział również, że Porozumienie z Mińska przewidywało, że przedstawiciele ORDLO będą się angażować w ten proces, i tak powinno być po przyjęciu nowego "kompleksowego porozumienia”.

Liczba misji pokojowych ONZ w Donbasie nie została policzona, ale Sajdik nie sądzi, że można mówić o takiej wielkiej liczbie jak 20 000 ludzi, jaką podają niektórzy.

16 stycznia Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin, przemawiając do dziennikarzy w Siewierodoniecku, powiedział, że przedstawiciele OBWE, którzy pracują, między innymi na platformie w Mińsku, wystąpili z propozycją utworzenia wspólnej misji pokojowej ONZ i OBWE. Ta wspólna misja powinna zawierać element wojskowy, element policyjny i międzynarodową administrację. Później, w biurze Specjalnego Przedstawiciela Przewodniczącego OBWE na Ukrainie oraz w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) Martina Sajdika, poinformowano, że omówienie idei wspólnej misji ONZ i OBWE w Donbasie odbyło się podczas posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE 6-7 grudnia 2018 roku w Mediolanie, gdzie Martin Sajdik przedstawił nieoficjalny "dokument do dyskusji" (discussion paper) opracowany również przez Pierre’a Morela (koordynatora politycznej podgrupy TGK w OBWE ) i Ertugrula Apakana (szefa SMM OBWE na Ukrainie).

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-