Polska podtrzymuje swoją pozycję - Nord Stream 2 nie może powstać

Polska podtrzymuje swoją pozycję - Nord Stream 2 nie może powstać

Ukrinform
Stanowisko Polski w sprawie budowy gazociągu Nord Stream-2 pozostaje bez zmian - tego projektu nie należy realizować - oświadczył Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Czaputowicz podczas spotkania z wicepremierem ds. integracji z UE i NATO Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze w Davos, donosi strona rządowa.

"Stanowisko Polski w sprawie budowy gazociągu Nord Stream-2 zbiega się ze wspólnym stanowiskiem Komisji Europejskiej i pozostaje niezmienne, a dyrektywa gazowa powinna obowiązywać w odniesieniu do wszystkich gazociągów, a projekt ten nie powinien być realizowany" - powiedział Czaputowicz.

Twierdzi on, że jeśli tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostanie wstrzymany Polska straci ochronę przed rozprzestrzenianiem się rosyjskiej agresji.

"Polska widzi Nord Stream 2 jako poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na kontynencie europejskim, nie tylko z punktu widzenia pogłębiania się uzależnienia krajów europejskich od rosyjskiej energii, ale także możliwości eskalacji rosyjskiej agresji wobec Ukrainy." Kiedy tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostanie zatrzymany , straci ona zarówno zyski, jak i pewną ochronę przed rozszerzoną agresją ze strony Federacji Rosyjskiej ", powiedział Czaputowicz.

Z kolei Kłympusz-Cyncadze podziękowała za wspólne wysiłki i wyraźne stanowisko Polski w sprzeciwie wobec budowy Nord Stream-2.

"Oczekuję owocnej współpracy naszych polskich partnerów z rumuńską prezydencją w Radzie UE w celu zakończenia procedur przyjęcia dyrektywy gazowej w celu rozszerzenia stosowania jej wymogów dotyczących podmorskich gazociągów. Spośród krajów UE, które podtrzymują stanowisko w sprawie potrzeby wcześniejszego zatwierdzania przez państwa członkowskie poprawek do dyrektywy "gazowej", Polska odgrywa aktywną rolę"- powiedziała Kłympusz-Cyncadze.

Ponadto Kłympusz-Cyncadze zwróciła uwagę, że Ukraina liczy na dalsze wsparcie Polski w kwestii natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych i jeńców wojennych nielegalnie zatrzymanych przez Rosję.

Strony wysoko oceniły także skuteczność działań brygady litewsko-polsko-ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG), która powstała w 2009 roku. "To doświadczenie interakcji między jednostkami sił zbrojnych państw NATO i ukraińskich sił zbrojnych daje szybki i potężny efekt w celu zwiększenia kompatybilności ukraińskich wojsk z siłami NATO" - powiedziała wicepremier.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-