Ukraińscy konsulowie starają się o spotkanie w „Lefortowo” z rannymi marynarzami

Ukraińscy konsulowie starają się o spotkanie w „Lefortowo” z rannymi marynarzami

Ukrinform
Ukraińscy konsulowie mają nadzieję, że do końca tygodnia będą mogli zobaczyć trzech rannych jeńców ukraińskich marynarzy, który w sobotę zostali przewiezieni do aresztu „Lefortowo” w Moskwie - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, pisze Irina Gieraszczenko na Facebooku.

„Jak poinformował mnie MSZ Ukrainy, trzech rannych ukraińskich marynarzy- jeńców wojennych, przewieziono do więzienia „Lefortowo”. Władze rosyjskie oznajmiły, że jakiś czas” będą oni poddane kwarantannie. „Ukraińscy konsulowie starają się o spotkanie z nimi i mają nadzieję, że do końca tygodnia będą mogli osobiście zobaczyć chłopców"- napisała Gieraszczenko.

Podkreśliła, że ​​strona rosyjska nadal nie dostarczyła oficjalnych informacji na temat stanu zdrowia rannych, ignorując konwencje genewskie i normy międzynarodowego prawa humanitarnego.

Jak donosił Ukrinform, 25 listopada okręty Federacji Rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej zestrzeliły i aresztowały trzy ukraińskie okręty wojenne, które przeprowadzały planowe przejście z portu w Odessie do portu w Mariupolu (i 24 marynarzy).

Po schwytaniu, wszystkich Ukraińców aresztowano na 2 miesiące. Zostali oni oskarżeni o nielegalne przekroczenie granicy Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym. 29 listopada Ukraińcy zostali przewiezieni do aresztu w Moskwie.

16 stycznia Lefortowski Sąd moskiewski przedłużył termin aresztu wszystkich 24 więźniów do 24 i do 26 kwietnia 2019 roku. Adwokaci będą składać apelacje odnośnie każdego marynarza.

Wszyscy marynarze oświadczyli, że są jeńcami wojennymi.

24 stycznia PACE przyjęło rezolucję: „Eskalacja napięcia wokół Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej i zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego”, która oficjalnie wymaga od Rosji traktowania aresztowanych w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich marynarzy zgodnie z Konwencją Genewską o jeńcach wojennych.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-