UE w lutym omówi „azowskie” sankcje przeciwko Rosji

UE w lutym omówi „azowskie” sankcje przeciwko Rosji

Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE w lutym omówią wprowadzenie nowych sankcji przeciwko Rosji z powodu jej agresywnych działań przeciwko Ukrainie na Morzu Azowskim – powiadamia Reuters, posyłając się na źródła w europejskich kręgach dyplomatycznych.

"Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej przedyskutują w lutym wprowadzenie dodatkowych sankcji przeciwko Rosji z powodu konfliktu z Ukrainą na Morzu Azowskim" - czytamy w oświadczeniu.

Doniesiono również, że UE planuje wydać w przyszłym tygodniu notę ​​protestacyjną do Moskwy, w związku z przetrzymywaniem 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych w Cieśninie Kerczeńskiej pod koniec listopada 2018 roku.

Wśród tych krajów są: Litwa, Szwecja, Wielka Brytania i Polska. Niedawno przyłączyły się - Dania i Słowacja.

Uważają, że presja, jaką Francja i Niemcy wywierali na Rosję, by uwolnić ukraińskich marynarzy, nie przyniosła pożądanych rezultatów. W grudniu, Paryż i Berlin był przeciwny wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z kryzysem Kerczeńskim, prosząc o więcej czasu na negocjacje w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy oraz trzech statków zajętych przez Rosję.

Według dyplomatów, po tym jak rosyjskiej sąd przedłużył areszt ukraińskich marynarzy do kwietnia, Niemcy i Francja będą bardziej chętni do wprowadzenia nowych sankcji. Niektórzy przywódcy europejscy otwarcie mówią o potrzebie takiego posunięcia.

„Musimy wprowadzić dodatkowe sankcje. Niektórzy (UE – red.) twierdzą, że powinniśmy dać szansę dialogowi z Rosją w formacie normandzkim, ale myślę, że to nie przyniesie efektu – powiedział dla Reuters, minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Danii - Anders Samuelsen ogłosił możliwość nałożenia nowych sankcji.

Według Reuters ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w przyszłym tygodniu w Rumunii, ale dyskusja o sankcjach powinna się odbyć podczas spotkania 18 lutego w Brukseli, chociaż ostateczna decyzja może zostać podjęta później.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-