UE w lutym omówi „azowskie” sankcje przeciwko Rosji

UE w lutym omówi „azowskie” sankcje przeciwko Rosji

Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE w lutym omówią wprowadzenie nowych sankcji przeciwko Rosji z powodu jej agresywnych działań przeciwko Ukrainie na Morzu Azowskim – powiadamia Reuters, posyłając się na źródła w europejskich kręgach dyplomatycznych.

"Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej przedyskutują w lutym wprowadzenie dodatkowych sankcji przeciwko Rosji z powodu konfliktu z Ukrainą na Morzu Azowskim" - czytamy w oświadczeniu.

Doniesiono również, że UE planuje wydać w przyszłym tygodniu notę ​​protestacyjną do Moskwy, w związku z przetrzymywaniem 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych w Cieśninie Kerczeńskiej pod koniec listopada 2018 roku.

Wśród tych krajów są: Litwa, Szwecja, Wielka Brytania i Polska. Niedawno przyłączyły się - Dania i Słowacja.

Uważają, że presja, jaką Francja i Niemcy wywierali na Rosję, by uwolnić ukraińskich marynarzy, nie przyniosła pożądanych rezultatów. W grudniu, Paryż i Berlin był przeciwny wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z kryzysem Kerczeńskim, prosząc o więcej czasu na negocjacje w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy oraz trzech statków zajętych przez Rosję.

Według dyplomatów, po tym jak rosyjskiej sąd przedłużył areszt ukraińskich marynarzy do kwietnia, Niemcy i Francja będą bardziej chętni do wprowadzenia nowych sankcji. Niektórzy przywódcy europejscy otwarcie mówią o potrzebie takiego posunięcia.

„Musimy wprowadzić dodatkowe sankcje. Niektórzy (UE – red.) twierdzą, że powinniśmy dać szansę dialogowi z Rosją w formacie normandzkim, ale myślę, że to nie przyniesie efektu – powiedział dla Reuters, minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Danii - Anders Samuelsen ogłosił możliwość nałożenia nowych sankcji.

Według Reuters ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w przyszłym tygodniu w Rumunii, ale dyskusja o sankcjach powinna się odbyć podczas spotkania 18 lutego w Brukseli, chociaż ostateczna decyzja może zostać podjęta później.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-