Janukowycz przyczynił się do okupacji Krymu przez Rosję

Janukowycz przyczynił się do okupacji Krymu przez Rosję

Ukrinform
Były prezydent Wiktor Janukowycz pomagał władzy Federacji Rosyjskiej "w prowadzeniu agresywnej wojny z Ukrainą" i przyczynił się do sformułowania uzasadnienia okupacji Krymu – powiedział podczas ogłoszenia wyroku przewodniczący składu sędziowskiego Władysław Dewiatko, informuje korespondent Ukrinform.

„Janukowycz, przebywający od 24 lutego 2014 roku w Rosji, zdecydował się pomagać władzom Federacji Rosyjskiej w prowadzeniu agresywnej wojny przeciwko Ukrainie, w nadziei, że w ten nielegalny sposób, ceną suwerenności Ukrainy, będzie preferencyjnie traktowany przez władze Federacji Rosyjskiej w czasie swojego długotrwałego pobytu w Rosji i tym samym uniknie odpowiedzialności karnej na Ukrainie "- powiedział sędzia.

Powiedział również, że kiedy Janukowycz przybył 1 marca 2014 roku na terytorium Rosji, przyłączył się do spisku z władzami Federacji Rosyjskiej i pomagał w sformułowaniu uzasadnienia zajęcia Krymu.

„Janukowycz, już nie będąc prezydentem Ukrainy, 1 marca 2014 roku zwrócił się z prośbą do Putina o wykorzystanie wojsk rosyjskich do prowadzenia agresywnej wojny przeciwko Ukrainie”.

W chwili obecnej sąd ogłosił przerwę w posiedzeniu.

Dziennikarze ukraińscy i zagraniczni nadal są w sądzie. Podczas spotkania, ze względu na brak miejsca, nie wszyscy przedstawiciele mediów dostali się do sali sądowej.

Dzisiaj, 24 stycznia, odbywa się 90. posiedzenie w sprawie prezydentowi Wiktorowi Janukowiczowi, oskarżonemu o popełnienie zdrady stanu.

„Obołoński Sąd Rejonowy w Kijowie w maju 2017 r. rozpoczął rozpatrywanie sprawy Janukowycza oskarżonego o popełnienie przestępstw na podstawie cz. 1 art. 111 (zdrada stanu), cz. 5 art. 27, cz. 3 art.110 (pomoc w umyślnych działaniach mających na celu zmianę granic terytorium i granicy państwowej Ukrainy), cz. 5 art. 27, cz. 3 art. 437 (pomoc w prowadzeniu agresywnej wojny) Kodeksu Karnego Ukrainy.

Jednym z głównych dowodów w tej sprawie jest list Janukowycza do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o wysłanie wojsk na terytorium Ukrainy.

Do 5 grudnia 2018 r. odbyło się w tej sprawie 89 posiedzeń sądowych, ale Janukowycz, którego wielokrotnie wzywano do sądu, nie uczestniczył w nich nawet za pośrednictwem łączy wideo. Dlatego 5 grudnia sąd odmówił kolejnego odroczenia sprawy w oczekiwaniu Janukowycza i opuścił salę obrad, w celu podjęcia ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Prokuratura poprosiła o 15 lat więzienia dla Janukowicza.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-