Egzarcha Konstantynopola, potwierdził, że KPU może otrzymać patriarchat

Egzarcha Konstantynopola, potwierdził, że KPU może otrzymać patriarchat

Ukrinform
Zmiany w Tomosie dotyczące autokefalii Kościoła Prawosławnego na Ukrainie i proklamacja patriarchatu są całkiem możliwe – powiedział egzarcha Konstantynopola, arcybiskup Daniel Pampilski z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, w wywiadzie dla BBC Ukraina .

"Będzie konieczna zmiana Tomosu i proklamacja patriarchatu, Konstantynopol nigdy nie ukrywał, że jest to całkowicie możliwe" - powiedział, odpowiadając na pytanie o możliwość wprowadzenia zmian i dodał: "Będzie to nowy dokument proklamujący patriarchat".

Jak powiedział, prawidłowy, kaligraficznie napisany dokument jest przesyłany do archiwum, a zamiast niego dostarczany jest nowy. "Mamy swoją kopię, a kościół - swoją, i one powinny być identyczne, aby nie doszło do takich przypadków, jak z dokumentem dającym prawo do autokefalii Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

Daniel zauważył, że nie widział moskiewskiego dokumentu i nie jest wybitnym znawcą języka greckiego. "O ile mi wiadomo, dokumenty te mają inne znaczenie, a podpisy na tym dokumencie, te przedstawiane przez RKP, różnią się od tych na dokumencie, przechowywanym tutaj w Stambule" - dodał.

Jak donosi Ukrinform, Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej w sobotę 5 stycznia podpisał Tomos o autokefalii Kościoła Prawosławnego Ukrainy. W niedzielę, 6 stycznia, odbyło się przekazanie Tomosu i uroczysta liturgia w Katedrze św. Jerzego którą wspólnie odprawili Patriarcha Bartłomiej i głowa Kościoła Prawosławnego Ukrainy, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz. Na Ukrainie Tomos został po raz pierwszy zaprezentowany na świątecznej Liturgii 7 stycznia w Soborze Sofijskim.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-