Państwo i Kościół muszą współpracować nad zjednoczeniem prawosławia - Filaret

Państwo i Kościół muszą współpracować nad zjednoczeniem prawosławia - Filaret

Ukrinform
Patriarcha Filaret jest przekonany, że państwo i kościół powinny wspólnie pracować nad zjednoczeniem prawosławnych kościołów na Ukrainie, ponieważ bez niezależnego kościoła niemożliwe jest w pełni niezależne państwo ukraińskie.

Powiedział Patriarcha Filaret w przemówieniu po modlitwie dziękczynnej w Soborze Opieki Matki Bożej w Równem z okazji otrzymania Tomosu o autokefalii i utworzenia Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego – donosi korespondent UKRINFORM.

„Proces unifikacji ukraińskiego prawosławia dopiero się zaczyna, ale jak wierzyliśmy, że możemy dostać Tomos w 1992 roku, kiedy niewielu w to wierzyło, a my wierzyliśmy i dostaliśmy. Tak samo wierzymy, że z Bożą pomocą uda nam się zjednoczyć wszystkich prawosławnych na Ukrainie w jednym ukraińskim kościele; ale musimy pracować razem z państwem. Często słyszymy zarzuty o wtrącanie się państwa w sprawy kościelne. Państwo się nie wtrąca, ale państwu nie jest obojętne czy będzie na Ukrainie niezależny kościół, czy nie będzie... Dlatego, państwo i kościół będą wspólnie nad tym pracować”- powiedział Filaret.

Dodał, że jest „wolna droga, Boża droga, prosta droga, którą dotąd szliśmy i będziemy dalej iść z wiarą w nasze ostateczne zwycięstwo”, którą jest uwolnienie wschodniej Ukrainy od rosyjskich agresorów i zjednoczenia ukraińskiego prawosławia.

"Wierzymy, że przy pomocy państwa osiągniemy to" - podkreślił Filaret.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-