Pierwsza parafia UKP-MP z okręgu rówieńskiego przeszła do Zjednoczonego Kościoła

Pierwsza parafia UKP-MP z okręgu rówieńskiego przeszła do Zjednoczonego Kościoła

Ukrinform
Wspólnota kościelna Krestowozdvizhenskiego klasztoru ze wsi Deraźne z okręgu rówieńskiego ogłosiła przejście z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego do Kościoła Prawosławnego na Ukrainie.

Stało się to 7 stycznia po uroczystej liturgii - powiedział Mykola Gavrilyuk, w Radio Swoboda.

"Wspólnota wyraziła pragnienie, aby ukraiński Kościół Prawosławny powstał w naszej wiosce. W tym czasie kościół był pełen ludzi. Ojciec Wiktor (Czaban) poparł tę decyzję i wyraził gotowość dalej służyć społeczności", powiedział Gavrilyuk.

Według niego ponad 300 członków społeczności głosowało za tą decyzją. Nie było żadnego parafianina, który byłby przeciwko.

Jest to pierwszy przypadek przejścia społeczności UKP-MP do KPU w okręgu rówieńskim.

Po Soborze Zjednoczeniowym w Kijowie 15 grudnia i utworzeniu Kościoła Prawosławnego Ukrainy, ponad 40 wspólnot Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oświadczyło, że przechodzą do nowej struktury. Według danych UKP-MP pod koniec 2012 posiadał on 11393 parafii.

06 stycznia w Stambule, w rezydencji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego Jego Świętobliwość Bartłomiej uroczyście wręczył głowie nowo utworzonego Kościoła Prawosławnego Ukrainy, metropolicie Epifaniuszowi Tomos o przyznaniu autokefalii. Obaj wspólnie odprawili liturgię.

7 stycznia Tomos uroczyście zaprezentowano podczas świątecznej liturgii w Soborze Sofijskim w Kijowie.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-