Ukraina jest ofiarą propagandy informacyjnej Kremla – EUvsDisinfo

Ukraina jest ofiarą propagandy informacyjnej Kremla – EUvsDisinfo

Ukrinform
Ukraina znajduje się pod informacyjnym ogniem rosyjskich propagandystów, którzy kierują przepływem dezinformacji zarówno do Rosjan, jak i do Ukraińców i obywateli krajów europejskich - czytamy w EUvsDisinfo.

„W ciągu pięciu lat konfliktu między Rosją a Ukrainą, intensywności użycia broni informacyjnej przez Kreml się nie zmniejsza, więc Ukraina nadal pozostaje krajem, którego obraz jest najbardziej zniekształcony w kremlowskich mediach” - piszą.

W publikacji przypominają, że ​​w 2018 roku Ukraina była najczęściej poddawana atakom informacyjnym z Rosji - w bazie danych EUvsDisinfo zarejestrowano 461 nieprawdziwych informacji, dotyczących Ukrainy, jakie pojawiły się w rosyjskich mediach, na 1000 zarejestrowanych przypadków.

Według niezależnego rosyjskiego Insider, z 212 przypadków fałszywych wiadomości, które zostały przez nią wykryte w 2018 roku, 60 dotyczyły Ukrainy i związane były z jej długami, armią i prezydentem.

Portal StopFake, z siedzibą w Kijowie, przedstawił 10 najczęstszych przypadków rosyjskiej dezinformacji, skierowanej przeciwko Ukrainie w 2018 roku. Wśród nich są doniesienia o tym, że dzieci ukraińskie są zmuszane bawić się lalkami przedstawiającymi Adolfa Hitlera, że ​​ukraińscy studenci są zmuszani do wyrzeczenia się krewnych żyjących w Rosji, a ukraiński Kościół Prawosławny "zamienia się w chrześcijańską wersję ISIL".

Jednocześnie w publikacji piszą, że grupą docelową fali kremlowskiej dezinformacji są mieszkańcy Rosji, Ukrainy i krajów zachodnich.

Dla wewnętrznego audytorium rosyjscy propagandyści rozpowszechniają informacyjne narracje, które "odczłowieczają" Ukraińców i przedstawiają działania struktur władzy w Kijowie jako "powrót do nazizmu XX wieku". Taka strategia informacyjna ma na celu ukazanie Ukrainy, w oczach rosyjskiej opinii publicznej, tak, by można było usprawiedliwić agresję militarną Kremla.

W publikacji zauważono, że ukraiński odbiorca nie wierzy w tezy cytowane powyżej. Jednocześnie takie informacje mogą podważyć zaufanie ukraińskich obywateli do potencjału wojskowego swojego kraju, a także mogą zniszczyć moralny duch Ukraińców. Na przykład rosyjska telewizja ostatnio podała, że ​​Ukraina straciła jedną trzecią swojej floty podczas niedawnego incydentu na Morzu Azowskim, co nie jest prawdą.

Zachód jest również celem rosyjskiej propagandy, która próbuje przedstawić Ukrainę jako "winną stronę" w konflikcie z Rosją. Pragnie też pozbawić Rosję odpowiedzialności za działania przeciwko Ukrainie, w tym zbrojną prowokację na Morzu Azowskim i siać wątpliwości co do roli Rosji w katastrofie lotu MH17.

Odrębny część rosyjskiej dezinformacji jest skierowana przeciwko wydarzeniom Euromajdanu, a głównym celem takich działań jest przedstawienie Ukrainy jako "państwa upadłego". EUvsDisinfo przytacza przykład, kiedy rosyjscy propagandyści robili reportaż o osobie, która oskarża Ukrainę, jednocześnie angażując białoruskiego aktora do roli "rozczarowanego" Ukraińca.

"Tego typu reportaże skierowane są do tej części rosyjskich odbiorców, którzy potencjalnie chcieliby zobaczyć zmiany, takie jak ukraińskie, w ich własnym kraju, a także są skierowane do społeczności krajów graniczących z Rosją, które również mogłyby inspirować się przykładem Ukrainy" - twierdzi EUvsDisinfo.

Jak zauważają autorzy, ludziom na Zachodzie próbuje się "zaszczepić" opinię, że Ukraina nie jest "prawdziwym" państwem, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. Takie działania Kremla mają na celu przełamanie poczucia solidarności społeczeństwa zachodniego z Ukrainą i podważenie pomocy, jaką Ukraina otrzymuje od swoich zachodnich partnerów. Jak mają nadzieję rosyjscy propagandyści, prędzej czy później zachodni partnerzy mogą połknąć tę "pigułkę informacyjną" i uznać Ukrainę za "strefę interesów" Kremla - zauważają w publikacji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-