Liturgia Bożonarodzeniowa w Soborze Sofijskim w Kijowie: prezentacja Tomosu

Liturgia Bożonarodzeniowa w Soborze Sofijskim w Kijowie: prezentacja Tomosu

Ukrinform
W Soborze Sofijskim w Kijowie wczoraj odbyło się bożonarodzeniowe nabożeństwo, z udziałem prezydenta Petro Poroszenki.

Jak informuje korespondent Ukrinform, przed nabożeństwem prezydent Poroszenko oraz metropolita Kijowa i całej Ukrainy, Epifaniusz, uroczyście wnieśli do świątyni Tomos, zatem został on ustawiony w honorowym miejscu.

Liturgię odprawił Zwierzchnik nowego Kościoła, metropolita kijowski i całej Ukrainy, Epifaniusz. W uroczystości uczestniczył również Episkopat i duchowieństwo Zjednoczonego Kościoła.

W Kościele prawosławnym Ukrainy zaznaczono, że symboliczność i historyczność liturgii polega na tym, że w tym dniu naród ukraiński będzie świętować nie tylko pojawienie się na świat Dzieciątka Bożego, ale też odrodzenie i stanowienie jednolitego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Wejście do Soboru Sofijskiego i na jego terytorium było ograniczone. Liczni wierzący, goście stolicy mieli okazję uczestniczyć w modlitwie i obserwować nabożeństwo na wielkim ekranie, zamontowanym na placu Sofijskim.

Po liturgii Tomos został wystawiony na widok publiczny w refektarzu soboru (Small Sofia), gdzie każdy zainteresowany może go zobaczyć codziennie od ósmej rano do 18 po południu.

Planuje się, że wejście do soboru, gdzie będzie się znajdował Tomos, będzie bezpłatne.

Przypomnijmy, 15 grudnia, w katedrze św. Zofii w Kijowie, odbył się Sobór Zjednoczeniowy kościołów prawosławnych Ukrainy (Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego), podczas którego stworzono jednolity kościół narodowy na Ukrainie, przyjęto statut i wybrano jego głowę - metropolitę Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusza. Właśnie jemu wręczono Tomos o autokefalii Kościoła prawosławnego Ukrainy 6 stycznia w Stambule.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-