Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie

Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie

Ukrinform
Dziś Ukraińcy w obrządku wschodnim  świętują Boże Narodzenie - jedeno z najbardziej uroczystych i radosnych świąt w roku.

Dzisiejsze Święta Bożego Narodzenia są uroczyście obchodzone przez kościoły, które używają kalendarza juliańskiego w swojej chronologii. W szczególności Cerkiew Ukrainy, Jerozolimy, Rosji, Serbów, Gruzinów, Czech i Słowacji, klasztory Greckie, Besarabska metropolia Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, a także Ukraiński Kościół Greckokatolicki.

Według Pisma Dziewica Maryja urodziła Jezusa Chrystusa, któremu przygotowano los Zbawiciela w czasie spisu powszechnego w Betlejem. Ponieważ miasto było zatłoczone i nie było tam żadnej wolnych miejsc, Maria i Józef zatrzymali się na noc w stodole, obok zwierząt. W momencie narodzin Zbawiciela Gwiazda Betlejemska świeciła na niebie, co wskazywało drogę mędrcom, którzy przynieśli swoje dary małemu Jezusowi. W  cześć pamięci tego pięknego dnia, chrześcijanie spotykają się corocznie na uroczystych nabożeństwach.

Święto Bożego Narodzenia  jest najbardziej czczonym świętem aż do Chrztu Pańskiego. Ten okres nazywa się czasem świątecznym. Na Ukrainie od pradawna jeździły szopki, śpiewały kolędy i życzyły wszystkim wszystkiego najlepszego na cały rok.

Boże Narodzenie jest niezwykle uroczyste - niebiańskie, ale jednocześnie bardzo ziemskie, humanistyczne święto, ponieważ to, co może być ważniejsze i bardziej zaskakujące niż narodziny dziecka, nadejście nowego małego życia w wielkim, złożonym świecie dorosłych. Niech srebrne światło gwiazdy Bożego Narodzenia, która świeci od ponad dwóch tysięcy lat i nie będzie słabła, dotknie duszy wszystkich.

Niech jego cichy blask będzie dziś w każdym ukraińskim domu, w mieście i we wsi, na wschodzie i na zachodzie, na północy i na południu, a przede wszystkim tam, gdzie wojna, śmierć, strach i lęk, gdzie ludzki smutek, łzy i frustracja.

I niech nowina o narodzinach Syna Bożego będzie główną wiadomością dla nas w dzisiejszych czasach: "Chrystus się rodzi! Chwalcie Go! "

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-