Ukraina wniosła pozew przeciwko Rosji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Ukraina wniosła pozew przeciwko Rosji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Ukrinform
Ukraina złożyła pozew w Europejskim Trybunale Praw Człowieka przeciwko Rosji za łamanie praw obywatelskich zatrzymanych ukraińskich marynarzy.

Informacja ta została podana na Facebooku przez wiceministra sprawiedliwości Ukrainy, komisarza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Iwana Liszczynę.

"Rząd Ukrainy wypełnił instrukcje sądu i złożył pełnoprawne oświadczenie w sprawie Nr 55855/18 (w sprawie naruszenia praw schwytanych ukraińskich żeglarzy) 7 stycznia 2019 r." - zaznaczył.

Liszczyna dodał, że rząd chce, aby sąd uznał naruszenie przez Federację Rosyjską praw obywatelskich 24 ukraińskich marynarzy podczas nielegalnego ataku na ukraińskie statki, rannych i schwytanych marynarzy w Cieśninie Kerczeńskiej w dniu 25 listopada 2018 r., Ich nielegalne przetrzymywanie w areszcie w Federacji Rosyjskiej i postawienie ich w stan oskarżenia. Rząd Ukrainy uważa, że ​​złamano przepisy art. 2, 3, 5, 6 i 38 Konwencji.                                                                                                        

Jak podaje Ukrinform, 25 listopada okręty ochrony pogranicza Federacji Rosyjskiej dokonały agresywnych działań przeciwko ukraińskim okrętom, przeprowadzających planowany rejs z portu w Odessie do portu Mariupol przez Cieśninę Kerczeńską. Rosyjskie siły specjalne ostrzelały a następnie zajęły  trzy ukraińskie okręty i  aresztowały 24 marynarzy.

Pod koniec grudnia trzech rannych marynarzy zostało przetransportowanych do więzienia „Marynarska cisza”, pozostali (21) przetrzymywani są w areszcie „Lefortovo”.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-