Rosja nastawiona jest na hybrydowe, a nie militarne operacje przeciw Ukrainie

Rosja nastawiona jest na hybrydowe, a nie militarne operacje przeciw Ukrainie

Ukrinform
Rosja koncentruje się obecnie bardziej na pozamilitarnych środkach wpływu i na ingerencji w sytuację wewnętrzną na Ukrainie przed wyborami, choć nadal utrzymuje wzmocniony kontyngent wojskowy w  zachodniej części swojego kraju, w celu nasilania napięcia.

Tak  dla Ukrinform skomentował możliwość pojawienia się nowej agresji zbrojnej ze strony Federacji Rosyjskiej były zastępcę sekretarza generalnego NATO, a obecnie członek Rady Atlantyckiej Alexander Vershbow.

"Jeśli chodzi o możliwości (wojskowe - red.), Rosja już koncentrowała (w regionie - przyp. Red.) potężne siły", zauważył ekspert w środę, po spotkaniu transatlantyckiej grupy ds. Wyborów i społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.

Zauważył, że przesunięcie wojsk bliżej Ukrainy i zachodniej granicy Federacji Rosyjskiej nie jest nowym zagrożeniem, ponieważ Rosjanie kumulowali siły w Zachodnim Okręgu Wojskowym, począwszy od 2014-2015.

"Po wydarzeniach z 25 listopada pojawiło się wiele spekulacji, czy Federacja Rosyjska skorzysta z tych możliwości, ale trudno to ocenić" - powiedział Vershbow.

Twierdzi też, że Rosja może tworzyć napięcia i niestabilność w regionie, mobilizując tak dużą liczbę swoich żołnierzy. Jest jednak przekonany, że na razie Kreml skoncentruje się bardziej na "wykorzystaniu  wojny informacyjnej, korupcji i innych narzędzi służących do interweniowania i wpływania na kampanie wyborczej i przy wsparciu sił prorosyjskich".

W związku z tym Vershbow wyraził opinię większości ekspertów, że Moskwa rozumie ryzyko nałożenia dodatkowych sankcji na Federację Rosyjską w przypadku prowokacji militarnej. Dlatego, według szacunków ekspertów, Kreml wolałby raczej preferować niemilitarne środki oddziaływania.

Jednocześnie, według niego, nie oznacza to, że groźba użycia broni z Federacji Rosyjskiej nie istnieje, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostrzał i zajęcie ukraińskich statków na Morzu Czarnym. Aby zapobiec takim przejawom zbrojnej agresji ze strony Rosji,  jak twierdzi były dyplomata, "należy zwiększyć wpływ zachodnich sankcji", a także innych restrykcji wobec Rosji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-