Więzień polityczny Bałuch jest przewożony do więzienia w Twerze

Więzień polityczny Bałuch jest przewożony do więzienia w Twerze

Ukrinform
Więzień polityczny Władimir Bałuch, który 13 lutego został wywieziony z więzienia w Kerczu, zostaje przeniesiony do rosyjskiego Tweru.

Informację taką podała adwokat Bałucha Krymskiej Organizacji Praw Człowieka.

„Ukraiński działacz Władimir Bałuch zostaje przeniesiony do aresztu w Twerze, a prawnik Olga Dinze potwierdziła tę informację Krymskiej Organizacji Praw Człowieka”, - czytamy w raporcie.

Wcześniej szef Krymskiej Organizacji Praw Człowieka, Olga Skrypnik, podkreśliła, że dla Bałucha, z jego otwartą postawą pro-ukraińską, „przeniesienie do rosyjskiego aresztu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia".

Ponadto działacze na rzecz praw człowieka wielokrotnie podkreślali, że przeniesienie Bałucha z Krymu przeczy zarówno międzynarodowemu prawu, jak i prawu Federacji Rosyjskiej, która rządzi okupowanym Krymem.

W dniu 13 lutego Krymska Organizacja Praw Człowieka poinformowała, że ​​Bałuch został przewieziony z kolonii karnej w Kerczu do aresztu w Symferopolu. A 18 lutego – został przeniesiony z Symferopola do aresztu w Krasnodarze, Rosja, głodny i bez rzeczy osobistych. Przedstawiciel więzienia w Krasnodarze odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji na ten temat.19 lutego, przedstawicielka Rosji ds. Praw Człowieka Tatiana Moskalkowa odmówiła komentarza w sprawie tej informacji, powołując się na to, że zgodnie z rosyjskim prawem „ostateczne miejsce odbywania kary nie jest przekazywane krewnym i prawnikom aż do faktycznego przybycia więźnia na miejsce".

Jak donosi Ukrinform, 8 grudnia 2016 r. FSB Rosji zatrzymała Władimira Bałucha, twierdząc, że na strychu jego domu znaleziono 90 naboi i kilka trotylowych ładunków. Obrona Bałucha i działacze na rzecz praw człowieka twierdzą, że był on ofiarą represji za swoje pro-ukraińskie przekonania - za flagę Ukrainy, która znajdowała się na dziedzińcu jego domu, oraz napis "Ulica Bohaterów Niebiańskiej Sotni, 18".

"Sąd" na Krymie skazał Bałucha na 4 lata i 11 miesięcy więzienia oraz grzywnę w wysokości 10 tysięcy rubli (około 4 tysięcy hrywien),łącznie w dwóch sprawach karnych. Ukraiński działacz przez ponad 200 dni odbywał strajk głodowy.

18 października 2018 r. Bałuch został zabrany do więzienia przejściowego w Kerczu.

25 stycznia 2019 r. odmówiono mu zwolnienia warunkowego. Sędzia uzasadniał decyzję faktem, że "więzień odbył  nie więcej niż jedną trzecią część kary, nie jest to przekonującym dowodem na to, że Bałuch się „zresocjalizował””.

"Memoriał" Centrum Praw Człowieka uznał Władimira Bałucha za więźnia politycznego.

W sumie około 70 ukraińskich więźniów politycznych jest przetrzymywanych w Rosji i anektowanym Krymie, wśród nich jest dziennikarz Ukrinformu Roman Suszczenko,

który został skazany na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie w Rosji za rzekome szpiegostwo.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-