Kolejny okręt NATO wpłynie na akwen Morza Czarnego - Pristayko

Kolejny okręt NATO wpłynie na akwen Morza Czarnego - Pristayko

Ukrinform
Holenderski okręt wojenny, który dowodził jedną ze stałych grup NATO, zamierza wpłynąć  do Morza Czarnego. O tym w wywiadzie dla kanału telewizyjnego "112 Ukraina" powiedział szef misji ukraińskiej przy NATO Vadim Pristayko.

"Nieustannie działają grupy operacyjne - teraz, na przykład, jedna z grup była dowodzona przez Holandię, a holenderski okręt właśnie przejął dowództwo, zamierza wpłynąć do Morza Czarnego" - powiedział.

Pristayko zauważył, że ostatnio coraz więcej okrętów wpływa do Morza Czarnego.

Wyjaśnił, że na mocy Konwencji z Montreux, regulującej żeglugę w cieśninach Czarnego Morza, ograniczona jest liczba i tonaż okrętów nienależących do krajów basenu Morza Czarnego, a także czas przebywania ich na Morzu Czarnym. Dlatego, według Pristayko, NATO stosuje zasadę rotacji - niektóre statki wypływają, inne wpływają.

W tym samym czasie szef ukraińskiej misji przy NATO podkreślił, że statki sojuszu nie mogą wpływać do Morza Azowskiego bez  jednoczesnej zgody Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Rosjanie już oświadczyli, że nie dadzą takiego pozwolenia.

"To znaczy, proces ten jest znacznie utrudniony. Nie widzę powodu, dla którego okręty NATO zachowywałyby się prowokacyjnie. W zasadzie NATO nie zamierza nikogo prowokować, w pierwszej kolejności Rosji", dodał Pristayko.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-