Dziś na Ukrainie rozpoczynają się wybory samorządowe oraz ogólnoukraiński sondaż

Dziś na Ukrainie rozpoczynają się wybory samorządowe oraz ogólnoukraiński sondaż

Ukrinform
25 października na Ukrainie odbywają się wybory samorządowe, podczas których Ukraińcy będą wybierać deputowanych do rad samorządowych oraz przewodniczących wsi, osiedli i miast we wszystkich regionach państwa oprócz niekontrolowanych obszarów.

W związku z tymczasową aneksją Krymu przez Rosję w 2014 r. oraz okupacją niektórych obwodów donieckiego i ługańskiego - w Autonomicznej Republice Krymu, mieście Sewastopolu i czasowo okupowanych częściach obwodów donieckiego i ługańskiego nie odbędą się wybory.

Sondaż zainicjowany przez prezydenta Zełenskiego odbędzie się w tym samym czasie, co wybory. 13 października opublikował on apel wideo wzywający Ukraińców do przyjścia do urn 25 października i udzielenia odpowiedzi na pięć pytań:

- Czy konieczne jest wprowadzenie dożywotniego więzienia za korupcję na szczególnie dużą skalę?

- Czy popierasz utworzenie wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie?

- Czy konieczne jest zmniejszenie liczby posłów w Radzie Najwyższej do 300?

- Czy popierasz legalizację medycznej marihuany na Ukrainie w celu zmniejszenia bólu u krytycznie chorych pacjentów?

- Czy Ukraina powinna wynosić kwestię gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim na forum międzynarodowym?

Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że sondaż, w przeciwieństwie do referendum, nie będzie miał bezpośrednich skutków prawnych, nie jest też częścią procedury wyborczej i nie jest finansowany przez komisje wyborcze.

W obliczu pandemii COVID-19 wybory samorządowe w 2020 roku uwzględnią wymogi antyepidemiczne. Tak więc, osoby z gorączką lub objawami choroby będą miały wytyczoną osobną trasę i będą korzystały z osobnej kabiny. Dla tych, którzy są w izolacji, zostanie zorganizowane głosowanie na wyjeździe, przy zastosowaniu odpowiednich środków ochronnych.

Osoba, która odmówi włożenia maski, będzie mogła głosować, ale także oddzielnie od innych wyborców. Zostanie wtedy również ukarana grzywną za naruszenie norm antyepidemicznych. Zalecenia antyepidemiczne zatwierdzone przez rząd to w szczególności: posiadanie długopisu dla wypełnienia karty do głosowania i podpisu przy jej pobieraniu i w miarę możliwości pozostawienie małoletnich dzieci i zwierząt w domu, okazanie paszportu członkom komisji bez przekazywania go innym.

Liczba obserwatorów, przedstawicieli sił politycznych, dziennikarzy w lokalach wyborczych nie będzie ograniczona.

Szacunkowa liczba wyborców na Ukrainie to 27,2 mln, liczba lokali wyborczych - ponad 29 tys. Terytorialne komisje wyborcze ustalą wyniki głosowania do 3 listopada.

Obecne wybory będą miały wiele odmienności, ponieważ od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy Kodeks Wyborczy.

Po pierwsze, głosowanie w systemie większościowym będzie odbywać się tylko we wspólnotach terytorialnych liczących poniżej 10 000 mieszkańców. Tam kandydaci mogą startować zarówno z partii, jak też zgłaszać się samodzielnie. Z jednego okręgu wyborczego może zostać wybranych od 2 do 4 posłów (wcześniej w jednym okręgu wybierano tylko jednego posła).

Po drugie, w gromadach terytorialnych z liczbą wyborców powyżej 10 tys. osób wybory deputowanych zostaną przeprowadzone według ordynacji proporcjonalnej z otwartymi listami partyjnymi (oznacza to, że tylko partie mogą zgłaszać kandydatów). Partie, które pokonają 5-procentową barierę, otrzymają mandaty. Oprócz partii z proponowanej listy, wyborca będzie mógł oddać głos na konkretnego kandydata z sił politycznych - dzięki temu wybrani członkowie partii będą mogli awansować na czołowe miejsca na liście własnej partii.

Aby obliczyć, ile głosów otrzymała każda ze zwycięskich partii, wprowadzono pojęcie „kwoty wyborczej”. Określać ona będzie ile głosów przypada na jeden mandat. Kolejnym krokiem jest ustalenie, ile mandatów otrzyma partia na liście wyborczej i którzy z jej kandydatów zajmą wygrane miejsca.

Listy otwarte z jednej strony znacznie zwiększają konkurencję wewnątrzpartyjną, a z drugiej stwarzają dodatkowe utrudnienia dla wyborców. System jest nowy, spotkał się już z dużą krytyką, ale jego zalety lub wady wyjdą na jaw dopiero po przeprowadzeniu procedury wyborczej.

Po trzecie, w miastach, których liczba mieszkańców przewyższa 75 000 wyborców, wybory merów odbędą się na podstawie systemu bezwzględnej większości – czyli merem zostanie ten, kto zdobędzie ponad 50% głosów. Jeżeli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyska większości głosów, w drugiej turze wezmą udział dwaj z nich – ci, którzy zdobyli największą liczbę głosów w pierwszej turze. Merem zostanie ten, na którego w drugiej turze zagłosuje większość uprawnionych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Aktualności

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-