Wybory nie odbędą się 21 lipca, jeśli Sąd Konstytucyjny uzna dwa punkty dekretu za niezgodne z prawem – OPORA

Wybory nie odbędą się 21 lipca, jeśli Sąd Konstytucyjny uzna dwa punkty dekretu za niezgodne z prawem – OPORA

Ukrinform
Przedterminowe wybory parlamentarne zaplanowane na 21 lipca mogą się nie odbyć, jeśli Sąd Konstytucyjny uzna za niezgodne z prawem od razu dwa punkty dekretu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o natychmiastowym rozwiązaniu Rady Najwyższej – powiedziała na antenie „Hromadskie” doradca w kwestiach prawnych organizacji OPORA - Olga Kotciuruba.

„Jeśli dekret zostanie uznany za niekonstytucyjny we wszystkich częściach, pierwsza część dotyczy rozwiązania Rady Najwyższej, a druga - wyznaczenia wyborów na 21 lipca. Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotyczyć będzie obu punktów, to oczywiście wybory mogą się nie odbyć 21 lipca” - powiedziała.

„Istnieją podstawy do uznania za niekonstytucyjny ten dekret. Dlatego całkiem realne jest spodziewanie się takiej decyzji” - dodała ekspert.

Przypomnijmy, we wtorek Sąd Konstytucyjny Ukrainy, w formie przesłuchania ustnego, zaczął badać wniosek deputowanych dotyczący konstytucyjności dekretu prezydenckiego w sprawie rozwiązania Rady Najwyższej. Sędzią sprawozdawcą w tej sprawie jest Wiktor Krywenko.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział 20 maja, podczas przemówienia inauguracyjnego, rozwiązanie Rady Najwyższej VIII kadencji. 21 maja podpisał dekret „O przedterminowym rozwiązaniu władzy Rady Najwyższej VIII kadencji i organizacji przedterminowych wyborów”. Dekret wszedł w życie 23 maja, a następnego dnia rozpoczęła się kampania wyborcza na Ukrainie.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-