Zełenski  zaapelował do Parlamentu - Inauguracja powinna odbyć się 19 maja (wideo)

Zełenski zaapelował do Parlamentu - Inauguracja powinna odbyć się 19 maja (wideo)

Ukrinform
Nowo wybrany prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do deputowanych Ukrainy o naznaczenie inauguracji na 19 maja – wideo zostało opublikowane na stronie Facebooka zespołu Zełenskiego .

„... Apeluję do Rady Najwyższej Ukrainy - na następnym posiedzeniu powinniście wyznaczyć datę inauguracji na 19 maja. Tego wymagam nie ja. Tego wymagają Ukraińcy, w których interesach przysięgaliście działać” - podkreślił Zełenski.

Według niego, teraz posłowie działają wyłącznie w swoich interesach, obawiając się rozwiązania parlamentu i zwlekają z wyznaczeniem daty inauguracji.

Jednocześnie nowo wybrany prezydent skrytykował szereg nominacji dokonanych przez obecnego szefa państwa w ostatnich dniach. W szczególności wspomniał o przetasowaniach w wyższym dowództwie armii, zastąpieniu przewodniczącego Narodowej Rady ds. Telewizji i Radiofonii oraz powołaniu sędziów Sądu Najwyższego, wśród których, według Zełenskiego, są „prawnicy Roszenu, sędziowie Majdanu i krewni pana Kiwałowa”.

Zełenski wyraził również niezadowolenie z przydzielenia rangi generała ponad 20 osobom, w tym „odpowiedzialnym za bezpieczeństwo arsenałów i magazynów, w których wybuchy miały miejsce w Bałakłei, Iczni, Kaliniwce i Swiatowomu”.

W tym kontekście Zełeński porównał zachowaniem Prezydenta z turystą w egipskim hotelu, który przygotowuje się do wyjazdu: „Walizki są spakowane, pokój został sprzątnięty, a dobrze wykształcona osoba czeka na wylot na lotnisko. Ale nie Poroszenko. On nie może przestać – zabiera ręczniki, kapcie i bierze wszystko podrząd ze szwedzkiego stołu”.

„Bardzo proszę: oddać klucz, zapłacić za mini-bar i do widzenia. Jeszcze kontrola celna i paszportowa przed Panem” - powiedział Zełenski, odnosząc się do Poroszenki.

Jednocześnie wezwał deputowanych, by „powstrzymali te polityczne skurcze kulawej kaczki”.

„Kraj potrzebuje normalnej pracy wszystkich instytucji, ludzie nie powinni czekać, aż ktoś

„nawyznacza” się przed długimi wakacjami. Pomyślcie, proszę, nie o swoich mandatach, pomyślcie o Ukrainie. 19 maja. Głosujcie” - powiedział do parlamentarzystów.

Jak donosi Ukrinform, Rada Najwyższa zarejestrowała 5 projektów uchwały w sprawie daty inauguracji nowo wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Posłowie sugerują mianowanie go 19, 20 maja lub 1 czerwca.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-