Socjologowie opublikowali pierwsze sondaże odnośnie II tury wyborów prezydenckich

Socjologowie opublikowali pierwsze sondaże odnośnie II tury wyborów prezydenckich

Ukrinform
Według badań przeprowadzonych na początku kwietnia 51% Ukraińców w drugiej turze jest gotowych głosować na Wołodymyra Zełenskiego, 21% - na Petro Poroszenko, 18% nie jest zdecydowanych, a 10% nie zamierza głosować.

Wskazują na to badania, przeprowadzone przez grupę socjologiczną "Rating".

- Wśród osób, które zamierzają głosować w drugiej turze: 61% zagłosuje na Zełenskiego, 24% - na Poroszenko, a 15% nie jest zdecydowanych.

- Wśród tych, którzy zamierzają głosować w drugiej turze i zdecydowali się na wybór: 71% - na Zełenskiego, 29% - na Poroszenko.

Według socjologów Zełenski wyprzedza swojego konkurenta we wszystkich kategoriach wiekowych. Jest także liderem na Wschodzie, Południu i w Centrum. Jednocześnie na Zachodzie pozycje obu kandydatów są prawie równe.

„61% ankietowanych uważa, że ​​Zełenski zostanie następnym prezydentem Ukrainy, a że Poroszenko 17%. 22% nie potrafiło dać odpowiedzi. Wśród sympatyków Poroszenki połowa jest przekonana o zwycięstwie swojego faworyta, podczas gdy jedna czwarta z nich uważa, że ​​Zełenski wygra.

Należy również zauważyć, że analiza dynamiki motywów głosowania na kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich wskazuje na wzrost głosów negatywnych wśród wyborców obu kandydatów.

Tak więc 75% wyborców, którzy są gotowi poprzeć w drugiej turze Poroszenko, zagłosuje raczej za niego, podczas gdy 22% - zagłosuje przeciwko Zełenskiemu (12% w lutym). Jednocześnie 57% wyborców gotowych poprzeć w drugiej turze Zełenskiego zagłosuje za niego, a 41% - przeciw Poroszenko (w lutym - 33%).

Ponadto, według socjologów, 31% respondentów uważa, że ​​kiedy ludzie wybierają Poroszenko, głosują bezpośrednio na osobę, a 26% - głosuje przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Jednocześnie 20% respondentów uważa, że ​​kiedy ludzie wybierają Zełenskiego, głosują przede wszystkim na osobę, a 66% - protestując przeciwko obecnej sytuacji w kraju (w lutym - 50%).

Zauważono również, że 82% ankietowanych stwierdziło, że nie spotkało się osobiście z faktami przekupstwa podczas kampanii prezydenckiej. Z drugiej strony, 17% stwierdziło, że tego doświadczyło: 8% - osobiście, 9% - słyszało o tym od krewnych i przyjaciół.

39% ankietowanych stwierdziło, że spodziewa się znaczących fałszerstw w drugiej turze wyborów prezydenckich 21 kwietnia 2019 roku, 37% uważa, że ​​fałszerstwa będą nieistotne, a tylko 14% w ogóle nie spodziewa się fałszowania wyborów. Najwięcej osób spodziewających się znaczących fałszerstw jest wśród mieszkańców południa i wschodu kraju.

Badanie zostało przeprowadzone przez grupę socjologiczną "Rating" w dniach 5-10 kwietnia 2019 r. wśród dorosłej społeczności ukraińskiej za pomocą wywiadów bezpośrednich. Rozmawiano z 3000 osób. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji Ukrainy ze względu na płeć, wiek, typ i region zamieszkania. Błąd statystyczny nie przekracza 1,8%.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 21 kwietnia.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Aktualności

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-