KMIS: Zełenski i Poroszenko są w czołówce w rankingu prezydenckim, Tymoszenko jest trzecia

KMIS: Zełenski i Poroszenko są w czołówce w rankingu prezydenckim, Tymoszenko jest trzecia

Ukrinform
Tydzień przed wyborami prezydenta Ukrainy Władimir Zełenski prowadzi w rankingu prezydenckim. Drugie miejsce zajmuje Petro Poroszenko, trzecie - Julia Tymoszenko.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS), która odbyła się 14-22 marca.

W szczególności, zgodnie z badaniem, gdyby wybory prezydenta Ukrainy odbyły się w drugiej połowie marca, wówczas spośród wszystkich obywateli Ukrainy w wieku 18 lat i więcej, 19,5% głosowałoby na Zełenskiego, 10,3% aa Poroszenkę, 7,6% na Tymoszenko.

Ponadto 6,3% respondentów głosowałoby na Jurija Bojko, 4,2% na Anatolija Gricenkę, 3,4% na Aleksandra Wilkula, 3,1% na Olega Laszko, 2,7% na Igora Smeszkę. Pozostali kandydaci uzyskują mniej niż 1% głosów. Jednocześnie 2,5% respondentów skreśliłoby wszystkich kandydatów, 6% zdecydowało się nie głosować, a 24,7% nie zdecydowało jeszcze, na kogo głosować.

Jednocześnie spośród osób, które zdecydowały się na kandydata, 32,1% głosowałoby na Zełenskiego, 17,1% na Poroszenkę i 12,5% na Tymoszenko.

Zauważa się również, że około połowa respondentów ma trudności i nie może powiedzieć, kto wygra wybory. Ci, którzy mimo to zdecydowali się na swoją opinię, najczęściej nazywli Zełenskiego (22,6% wszystkich respondentów), Poroszenkę (16,5%) i Tymoszenko (12,1%). Inni kandydaci zostali wymienieni przez nie więcej niż 3% respondentów.

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadził ogólnoukraińskie badanie opinii publicznej w dniach od 14 marca do 22 marca 2019 roku. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych na 2004 respondentach, którzy mieszkają w 126 miejscowościach wszystkich regionów Ukrainy (z wyjątkiem Krymu), w trzystopniowej próbie probabilistycznej z wyborem na ostatnim etapie, która jest reprezentatywna dla populacji Ukrainy powyżej 18 roku życia. W regionach ługańskim i donieckim badanie przeprowadzono tylko na terytorium kontrolowanym przez władze ukraińskie.

Błąd statystyczny badania (z prawdopodobieństwem 0,95 i współczynnikiem założonym 1,5) nie przekracza 3,3% - dla wskaźników bliskich 50%; 2,8% - dla wskaźników bliskich 25%; 2,0% - dla wskaźników bliskich 10%; 1,4% - dla wskaźników bliskich 5%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Aktualności

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-