Jak za granicą wziąć udział w wyborach prezydenckich

Jak za granicą wziąć udział w wyborach prezydenckich

Ukrinform
Obywatele Ukrainy, którzy na stałe lub tymczasowo przebywają lub mieszkają za granicą, muszą dotrzymywać się szeregu wymogów prawnych, aby móc skorzystać z prawa do głosowania w wyborach prezydenckich 31 marca 2019 roku.

Mykoła Sobko, szef Wydziału Spraw Konsularnych Ambasady Ukrainy we Francji, opowiedział dla Ukrinform o wymogach prawnych, procedurze i zasadach udziału w wyborach obywateli Ukrainy za granicą.

„W celu skorzystania z prawa do głosowania poza Ukrainą, wyborca: powinien być wpisany na listę wyborców w lokalu wyborczym, znajdującym się na terytorium państwa, w którym zamierza głosować; przybyć do odpowiedniego zagranicznego lokalu wyborczego w dniu głosowania w godzinach od 8 rano do 14.00 (czasu lokalnego); mieć dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo Ukrainy, co jest podstawą wydania karty do głosowania w zagranicznym lokalu wyborczym"- powiedział dyplomata.

Co do procedur wpisania do rejestru wyborczego, to informacje o wyborcach mieszkających lub przebywających poza Ukrainą, przekazują do organu Państwowego Rejestru Wyborców Ukrainy MSZ szefowie zagranicznych placówek dyplomatycznych Ukrainy.

"Sprawdzić, czy się jest w rejestrze wyborców można za pomocą usługi online - „Osobistyj kabinet wyborcia" na stronie internetowej Państwowego Rejestru Wyborców" - powiedział Sobko.

"Każdy obywatel ma prawo zapoznać się z listą wyborców w siedzibie właściwej komisji wyborczej i sprawdzić poprawność wniesionych informacji" - powiedział konsul.

Na pytanie, co może zrobić obywatel ukraiński mieszkający za granicą, ale nie będący w ewidencji konsulatu, ale chcący wziąć udział w wyborach prezydenckich, dyplomata powiedział: „Taki obywatel, by wpisać go na listę wyborców w zagranicznym lokalu wyborczych, powinien wcześniej, nie później pięć dni przed dniem głosowania, osobiście złożyć odpowiedni wniosek do zagranicznej placówki dyplomatycznej Ukrainy w miejscu zamieszkania lub pobytu poza Ukrainą".

Dodał, że do wniosku dołączyć trzeba kopię dokumentu, potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo (paszport obywatela Ukrainy) i dokumenty (kopie), potwierdzające tymczasowe lub stałe przebywanie poza Ukrainą. Może to być zezwolenie na pobyt w obcym państwie, zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, zaświadczenie ze szkoły, zaświadczenie o leczeniu szpitalnym, rachunek za mieszkanie, zaświadczenie o opłaceniu podatków itp.

Dyplomata podkreślił niemożność umieszczenia obywatela Ukrainy na liście wyborców bezpośrednio w dniu wyborów, ponieważ nie jest to przewidziane w ustawie "O wyborach prezydenta Ukrainy".

Sobko podkreślił, że wszystkie wnioski o zmianę danych osobowych w celu zapewnienia udziału obywateli w wyborach, obywatele muszą złożyć osobiście, więc nie można tego zrobić np. za pomocą poczty elektronicznej.

Szef wydziału konsularnego Ambasady Ukrainy we Francji przypomina obywatelom, którzy dnia 31 marca pojawią się w lokalach wyborczych za granicą, że trzeba mieć przy sobie dokument, który jest podstawą do głosowania – to wyłącznie paszport obywatela Ukrainy, dyplomatyczny paszport lub służbowy paszport.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-