W Kancelarii Prezydenta przewidziano, gdzie hipoteka pod 7% będzie działać

W Kancelarii Prezydenta przewidziano, gdzie hipoteka pod 7% będzie działać

Ukrinform
Większość uczestników państwowego programu „Przystępny kredyt hipoteczny pod 7%”, będą to mieszkańcy dużych ośrodków regionalnych.

Taką prognozę w programie „Właściwie: Krym” kanału telewizyjnego „Dom” zapowiedziała doradca prezesa Kancelarii Prezydenta Wiktoria Stachowa - podał Ukrinform.

Ukraińcy spełniający kryteria programu mogą liczyć na hipotekę pod 7%. Głównym parametrem jest poziom dochodów. Niższy poziom dochodów bank określi jako możliwość spłaty kredytu w wysokości 7%, górny - jako dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w regionie, w którym zlokalizowana jest nieruchomość. Na przykład dla Kijowa będzie to 218 tysięcy hrywien miesięcznie całkowitego dochodu rodziny, dla obwodu kijowskiego - około 119 tysięcy, dla obwodu odeskiego - 125 tysięcy hrywien.

„Innym aspektem jest to, że nie można posiadać mieszkania o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych będąc osobą samotną lub rodziną – jeszcze kolejne 20 metrów kwadratowych na każdego kolejnego członka rodziny. Ale to ograniczenie nie dotyczy migrantów z terytoriów okupowanych. Jest to specjalnie określone w dekrecie Gabineta Ministrów” - powiedziała Stachowa.

W ramach programu rząd rekompensuje bankom różnicę między stopą rynkową a 7%.

„Jeśli mówimy o wtórnym rynku nieruchomości, to teraz kurs rynkowy wynosi około 14%. To znaczy, że bank ma gwarancję, że otrzyma tę różnicę w wysokości 7%” - wyjaśniła doradca Kancelarii Prezydenta.

Budżet państwa na 2021 rok przewiduje 300 mln hrywien na realizację programu, z kredytu hipotecznego będzie mogło skorzystać około 5 tysięcy rodzin.

„Całkowity portfel kredytów hipotecznych wyniesie około 5 miliardów hrywien, ale to jest portfel hipoteczny. A wydatki państwa na ten program w 2021 roku wyniosą około 300 milionów hrywien. Te 300 milionów to dokładnie rekompensata dla banków” - wyjaśniła Stachowa.

Według jej prognoz większość uczestników programu będą to mieszkańcy ośrodków regionalnych, ponieważ kupować można mieszkania nie starsze niż z 2018 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-