PKB w I kwartale spadnie o 3% - prognoza Ministerstwa Gospodarki

PKB w I kwartale spadnie o 3% - prognoza Ministerstwa Gospodarki

Ukrinform
Spadek produktu krajowego brutto na Ukrainie w związku z epidemią COVID-19 w I kwartale 2021 roku wyniesie około 3%. Wzrost w gospodarce może rozpocząć się w kwietniu.

O tym oświadczył minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy Ihor Petraszko podczas Ukrainian Inwestment Roadshow - informuje korespondent Ukrinformu.

„Na naszą gospodarkę, podobnie jak na gospodarkę światową, duży wpływ miał COVID-19, co doprowadziło do spadku aktywności gospodarczej przedsiębiorstw, produkcji. Cała gospodarka światowa wykazała spadek PKB <...> Przewidujemy, że PKB może spaść o 3% w pierwszym kwartale w przyszłym roku, ale od kwietnia spodziewamy się wzrostu PKB” -  powiedział Pietraszko.

Przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki założyło w prognozie makro na 2021 rok wzrostu PKB na poziomie 4,6%.

„Oczywiście pandemia nie zakończy się w tym roku, tak jak oczekiwaliśmy, a to wpłynie na całą sytuację. W drugiej połowie roku gospodarka wejdzie w pozytywny trend i wzrost wyniesie około 4,6%” - powiedział minister.

Rząd kontynuuje prace nad złagodzeniem wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę - powiedział minister.

„Przede wszystkim to dostęp do finansowania, to jest program (dostępne kredyty -  przy. red.) ”5-7-9%”, który został rozbudowany i wdrożony, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje od rządu. Ponad 15 mld UAH to wielkość tego programu” - powiedział urzędnik.

Petraszko podkreślił, że rząd planuje kontynuować ten program w przyszłym roku, a także poszerzyć krąg beneficjentów zgodnie z nowymi zasadami.

Ponadto, według niego, dzięki programowi częściowego wspierania bezrobocia rządowi udało się uratować ponad 400 tys. miejsc pracy.

Jak podawał Ukrinform, zastępca szefa gabinetu prezydenta Julia Kowaliw stwierdziła, że ​​spadek gospodarczy na Ukrainie na koniec 2020 roku nie powinien przekroczyć 5%.

Jednocześnie Bank Światowy prognozuje, że spadek ukraińskiej gospodarki do końca roku wyniesie 5,5%. A według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Ukrainy w tym roku spadnie o 7,2%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-