Udział „zielonej” energii na Ukrainie w ciągu roku wzrósł ponad dwukrotnie

Udział „zielonej” energii na Ukrainie w ciągu roku wzrósł ponad dwukrotnie

Ukrinform
Przez 8 miesięcy 2020 roku produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (energia słoneczna, wiatrowa, biomasa) wzrosła o 120,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, do 7765,2 mln kWh.

Według Ukrinformu, takie dane podało Ministerstwo Energetyki.

Jednocześnie, jak widać na wykresie, udział odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwarzania Zjednoczonego Systemu Energetycznego Ukrainy za okres 8 miesięcy 2020 roku wyniósł 8,1% (wobec 3,4% w analogicznym okresie 2019 roku). Jednocześnie udział produkcji TES i TEC w strukturze wytwarzania spadł do 32,4% (wobec 37,0% w analogicznym okresie ubiegłego roku), udział elektrowni jądrowych pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie (odpowiednio 52,9% i 53%).

Jak podawał Ukrinform, w 2019 roku na Ukrainie nastąpił znaczący wzrost liczby wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak podaje NKREKP, stanem od 1 lipca 2019 roku na Ukrainie było 325 podmiotów gospodarczych, które otrzymały koncesje na uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Na dzień 31 grudnia było ich już 867.

W kwietniu 2020 roku Ministerstwo Energetyki i Ochrony Środowiska Ukrainy zaproponowało nowy Prognozowany bilans energetyczny produkcji i zużycia energii elektrycznej w systemie energetycznym Ukrainy na 2020 rok. Bilans energetyczny przewiduje proporcjonalny spadek wolumenu wytwarzania energii elektrycznej przez energetykę jądrową, wodną i cieplną. Zgodnie z dokumentem prognozowana produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych spadła o 7 mld kWh. (o 8,6%) - do 73,7 mld kWh.

10 czerwca 2020 roku Gabinet Ministrów Ukrainy podpisał „Memorandum o wzajemnym zrozumieniu w sprawie rozstrzygnięcia problematycznych kwestii w zakresie energetyki odnawialnej”. W dokumencie zapisano, że wytwórcy OZE akceptują warunki dobrowolnej restrukturyzacji „zielonych” taryf, czyli ich obniżenia. Jednocześnie ukraiński rząd zobowiązuje się do podjęcia wszelkich działań w celu terminowyh płatności bieżących przez Przedsiębiorstwa Państwowego „Gwarantowany Kupiec” oraz spłaty istniejącego zadłużenia producentom energii odnawialnej, którzy zgodzili się na restrukturyzację.

Rada Najwyższa przyjęła dnia 21 lipca Ustawę „O zmianie niektórych ustaw Ukrainy w zakresie poprawy warunków wspierania produkcji energii elektrycznej z alternatywnych źródeł energii”. Dokument ten pozwoli w szczególności na obniżenie wysokości „zielonych” taryf dla obiektów oddanych do użytku w okresie od 1 lipca 2015 roku do 31 grudnia 2019 roku. W szczególności o 10-15% w zależności od mocy - dla elektrowni słonecznych i o 7,5% - dla elektrowni wiatrowych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-