Ukraina i Polska mają nadzieję na przywrócenie obrotów handlowych, takich jakie były przed pandemią

Ukraina i Polska mają nadzieję na przywrócenie obrotów handlowych, takich jakie były przed pandemią

Ukrinform
Ukraina i Polska mogą przywrócić dodatnią dynamikę i wzrost współpracy handlowej i gospodarczej, która została spowolniona w pierwszej połowie 2020 roku.

Jak podał korespondent Ukrinformu, powiedział to prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnego briefingu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Kijowie.

„Oczywiście w centrum tych rozmów była współpraca handlowa, gospodarcza i inwestycyjna. Z obiektywnych powodów tempo naszego handlu dwustronnego nieco zwolniło w pierwszej połowie 2020 roku. Jednak dziś możemy przywrócić pozytywną dynamikę i wzrost z poprzednich lat. Taki optymizm zapewniają inwestycje w ukraińską gospodarkę, aktywna współpraca między naszymi regionami i realizacja ważnych wspólnych projektów” - powiedział Zełenski.

Zdaniem Prezydenta Ukrainy bardzo ważne jest także przywrócenie regularnej pracy międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

„W sumie podczas wizyty Pana Prezydenta na Ukrainie podpisano szereg ważnych dokumentów. Z ich długich nazw wynika wyraźna perspektywa zwiększenia inwestycji w naszą gospodarckę, plany połączenia potencjału transportowego i tranzytowego” - powiedział Zełenski.

Szef państwa przypomniał, że dnia 13 października wraz z Dudą pojadą na Ukraińsko-Polskie Forum Gospodarcze w Odessie, gdzie urzędnicy, biznes, przedstawiciele regionów obu państw będą rozmawiać o współpracy w zakresie transportu, tranzytu, energetyki i infrastruktury.

„Mamy nadzieję, że to Forum przyniesie konkretne i rzeczywiste praktyczne osiągnięcia” - podkreślił Zełenski.

W czasie konferencji prasowej Prezydent RP powiedział, że okres koronakryzysu musi minąć bez strat w kontekście współpracy gospodarczej Ukrainy i Polski.

„W ciągu ostatniego roku wymiana handlowa między naszymi krajami nieco osłabła, co było konsekwencją pandemii i zamknięcia granic. Musimy przejść przez to, aby jak najmniej przedsiębiorstw zostało przez nią dotkniętych" - powiedział Duda.

Według niego współpraca gospodarcza między Ukrainą a Polską, podobnie jak między najbliższymi sąsiadami, ma „wielkie i strategiczne znaczenie”.

Dodał, że ścisła współpraca gospodarcza zakłada także kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności w kontekście podpisania w Kijowie porozumienia między państwową spółką naftowo-gazową PGNiG a Funduszem Mienia Państwowego Ukrainy w sprawie udziału polskiej spółki w procesach prywatyzacyjnych na Ukrainie.

Duda podkreślił, że w zeszłym roku obroty handlowe między Ukrainą a Polską wyniosły ponad 7,5 mld euro, a obecnie na Ukrainie działa 1,2 tys. Polsko-ukraińskich firm.

Polski lider zaznaczył, że wraz ze swoim ukraińskim kolegą będzie starał się stymulować rozwój współpracy gospodarczej między Warszawą a Kijowem. Jedną z kwestii, na którą Prezydenci zwrócą szczególną uwagę, będzie sprawne przekraczanie wspólnej granicy.

Jak informowaliśmy, Prezydent RP Andrzej Duda w dniach 11-13 października przebywa z oficjalną wizytą na Ukrainie.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-