EBI udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 300 mln euro na efektywność energetyczną

EBI udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 300 mln euro na efektywność energetyczną

Ukrinform
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie usług doradczych w celu wsparcia przygotowania Projektu Efektywności Energetycznej budynków publicznych na Ukrainie.

Umowa została podpisana 2 czerwca w przeddzień spotkania darczyńców Funduszu Powierniczego Partnerstwa Wschodniego na rzecz Pomocy Technicznej (EPTATF), poinformowały służby prasowe Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Według ministerstwa fundusz zapewni 150 tys. euro na wsparcie realizacji tej umowy.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że projekt na rzecz efektywności energetycznej budynków publicznych na Ukrainie zostanie wsparty pożyczką w wysokości 300 mln euro z EBI oraz dotacjami z Partnerstwa Wschodniego na rzecz efektywności energetycznej i środowiska (Fundusz E5P) oraz UE, a także usług doradczych. Projekt rozwiąże główne ostre problemy w sektorze, w szczególności brak kapitału długoterminowego dla małych i średnich gmin Ukrainy. A także - problem braku wsparcia w całym cyklu podprojektu w zakresie efektywności energetycznej, w tym: oceny projektu, logistyki, administracji kontraktowej, nadzoru i kontroli budowy, rozruchu, testowania i odbioru wykonanych prac. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zauważyło, że znaczny pozytywny wpływ gospodarczy można osiągnąć poprzez zwiększenie inwestycji i przy znacznym wsparciu technicznym.

Projekt zwiększy efektywność energetyczną 1000 budynków, głównie przedszkoli, szpitali i szkół. Pomoże to zapobiec emisji ponad 1 miliona ton dwutlenku węgla (CO2). Rezultaty projektu przyniosą korzyści 2,5 milionom mieszkańców Ukrainy. Dzięki zastosowaniu środków zwalczania COVID-19 projekt poprawi średnioterminową odporność budynków publicznych, zwłaszcza szpitali, na pandemię.

Pierwszy wiceminister rozwoju społeczności i terytoriów Ukrainy Wasyl Łoziński wyjaśnił, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i EBI podpisały umowę, zgodnie z którą zostaną podjęte przygotowania do udzielenia niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 300 mln euro z długim okresem spłaty na wprowadzenie termomodernizacji na dużą skalę budynków sektora publicznego. W szczególności termomodernizacja zostanie przeprowadzona poprzez zainstalowanie nowoczesnego sprzętu energooszczędnego, liczników i systemów sterowania, modernizację systemów ogrzewania, wentylacji i oświetlenia.

Przypomnijmy, że EBI jest bankiem Unii Europejskiej i instytucją udzielającą długoterminowych pożyczek. Jest to także jedyny bank należący do państw członkowskich UE i reprezentujący ich interesy. EBI ściśle współpracuje z instytucjami UE w celu wdrażania jej polityki.

Jako największy pożyczkodawca i pożyczkodawca wielostronny EBI, zapewnia finansowanie i wiedzę fachową dla wiarygodnych i stabilnych projektów inwestycyjnych, które przyczyniają się do osiągnięcia celów politycznych UE. Ponad 90% działalności EBI odbywa się w Europie. Bank pomaga jednak także we wdrażaniu polityki zagranicznej i rozwojowej Unii Europejskiej.

Fundusz powierniczy pomocy technicznej Partnerstwa Wschodniego (EPTATF) to wielozadaniowe i wielosektorowe narzędzie finansowania specjalnego wsparcia technicznego w krajach Partnerstwa Wschodniego. Zapewnia tym krajom najlepsze praktyki i zasoby w celu poprawy wydajności podczas przygotowywania i wdrażania. Ułatwia to mobilizację finansowania inwestycji wspieranych przez EBI EPTATF zapewnia wysoką wartość dodaną, ponieważ lepsze przygotowanie projektów zwiększa ich atrakcyjność inwestycyjną i poprawia wpływ inwestycji na rozwój krajów beneficjentów.

Fundusz Partnerstwa Wschodniego na rzecz Efektywności Energetycznej i Środowiska (E5P) to wielostronny fundusz darczyńców w wysokości 200 mln euro na stymulowanie inwestycji w projekty na rzecz wydajności energetycznej i ochrony środowiska w krajach Partnerstwa Wschodniego. Utworzenie E5P zostało zainicjowane przez Szwecję podczas prezydencji UE w 2009 roku. Łączy wkłady finansowe UE i grupy z 21 krajów. Ponadto wkłady te wykorzystywane są w celu przyciągnięcia funduszy krajowych i pożyczek z międzynarodowych instytucji finansowych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-