Na Ukrainie weszła w życie Ustawa o bankowości

Na Ukrainie weszła w życie Ustawa o bankowości

Ukrinform
23 maja na Ukrainie weszła w życie Ustawa „W sprawie zmiany niektórych ustawowych aktów prawnych Ukrainy w sprawie usprawnienia mechanizmów regulacji bankowych”, która uniemożliwi unieważnienie decyzji Narodowego Banku w sprawie nacjonalizacji banków.

W przeddzień 22 maja dokument, który jest jednym z warunków nowego programu współpracy między Ukrainą a Międzynarodowym Funduszem Walutowym, został opublikowany w publikacji parlamentarnej „Głos Ukrainy”. Zgodnie z przepisami końcowymi wszedł on w życie następnego dnia po dniu publikacji.

Ustawa przewiduje szereg zmian mających na celu poprawę działalności banków, w szczególności poprzez wzmocnienie ładu korporacyjnego i regulację specyfiki postępowań sądowych w sprawach dotyczących wycofania banków z rynku.

Ponadto Ustawa wprowadza zaktualizowane mechanizmy wycofywania banków z rynku, mające na celu usprawnienie procedury likwidacji i spełnienie wymagań większej liczby wierzycieli zlikwidowanego banku, a także usprawnienie mechanizmów ewentualnego udziału państwa w wycofaniu banku z rynku.

Oczekuje się, że wdrożenie przepisów Ustawy przyczyni się do poprawy jakości i skuteczności Narodowego Banku Ukrainy w wypełnianiu jego funkcji w zakresie regulacji i nadzoru bankowego, dopełnienia procedur wycofywania banków z rynku / likwidacji banków anulowanych przez sądy.

W szczególności Ustawa ta gwarantuje nieuchronność wycofania banków z rynku. Jeżeli sąd uzna decyzję NBU o wycofaniu banku z rynku za niezgodną z prawem, niewypłacalność lub likwidacja banku się nie kończą. Tak więc sprzedaż aktywów i rozliczenia z deponentami i wierzycielami banku będą kontynuowane. W rzeczywistości Ustawa zezwala na usuwanie „białych plam” w przepisach, które wcześniej pozwalały sądom na ożywienie banków wycofanych z rynku z powodu niewypłacalności. Zdolność sądów do przywracania banków do życia jest ograniczona w wielu krajach, w tym w Unii Europejskiej.

Po drugie, ustawa zmienia procedurę odwoływania się od decyzji Narodowego Banku i innych organów państwowych w procesie wycofywania banków z rynku. Sądy nie powinny zastępować Narodowego BankuUkrainy. Powinny być w stanie rozważyć decyzję w sprawie legalności, ale nie powinny kwestionować obliczeń, ocen i wniosków dokonanych w ramach uprawnień organów regulacyjnych oraz ich technicznych osądów.

Po trzecie, Ustawa wyraźnie określa warunki wstępne i procedurę uzyskania odszkodowania przez byłych właścicieli, jeżeli sąd uzna decyzję NBU za niezgodną z prawem. Aby procedura obliczania rekompensat była przejrzysta i bezstronna, międzynarodowa firma audytorska będzie odgrywać główną rolę w tej sprawie.

Po czwarte, Ustawa usprawnia procedurę decyzyjną Narodowego Banku Polskiego. Wyjaśniono szereg zasad dotyczących „profesjonalnego osądu” i praw proceduralnych. W szczególności Ustawa umożliwi wykrycie problemów banku na wcześniejszych etapach, co oznacza ochronę ich aktywów i wycofanie banku z rynku przy najmniejszych stratach.

Po piąte, państwo ma teraz więcej opcji nacjonalizacji banków, w razie potrzeby, w tym narzędzia do utworzenia banku przejściowego lub przeniesienia części portfela zobowiązań i aktywów do banku otrzymującego. Dzięki temu proces ten stanie się znacznie wydajniejszy, aby taki bank mógł niemal natychmiast rozpocząć pracę.

Jak donosił Ukrinform, RN podczas nadzwyczajnego spotkania w dniu 13 maja przyjęła Ustawę „W sprawie zmiany niektórych ustawodawczych aktów prawnych Ukrainy w sprawie usprawnienia niektórych mechanizmów regulacji bankowych”.

W szczególności zapobiegnie anulowaniu decyzji NBU w sprawie nacjonalizacji / likwidacji banków oraz zwrocie niesprawiedliwej rekompensaty z budżetu państwa ich poprzednim właścicielom.

Przyjęcie Ustawy o „bankowości” jest jednym z dwóch głównych warunków MFW dotyczących udzielenia Ukrainie pomocy finansowej (drugim warunkiem było przyjęcie Ustawy o rynku ziemi, która została przyjęta 31 marca).

Natychmiast po przyjęciu Ustawy o bankach posłowie Anton Polakow (nie-frakcyjny) i Aleksander Dubinski („Sługa narodu”) zarejestrowali w parlamencie projekt uchwały o jej unieważnieniu.

Na posiedzeniu w dniu 19 maja Rada Najwyższa odrzuciła projekty uchwał proponujące anulowanie decyzji o przyjęciu Ustawy o zwrocie niewypłacalnych banków byłym właścicielom.

21 maja Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-