Ukraina i Polska umówiły się na konsultacje rolnicze - Przedstawiciel Gospodarczy

Ukraina i Polska umówiły się na konsultacje rolnicze - Przedstawiciel Gospodarczy

Ukrinform
Pomiędzy Ukrainą a Polską istnieją pewne kwestie do dyskusji w dziedzinie agrobiznesu, które strony zamierzają rozważyć w najbliższych tygodniach podczas konsultacji.

Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy, Przedstawiciel Gospodarczy Ukrainy Taras Kaczka powiedział korespondentowi Ukrinformu o porozumieniu osiągniętym podczas negocjacji z Ministrem Rolnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Janem Ardanowskim w kuluarach targów Zielonego Tygodnia w Berlinie.

„Dotknęliśmy delikatnych kwestii i wyraziłem opinię, że większość problemów była spowodowana brakiem normalnego dialogu technicznego między naszymi krajami. Dlatego uzgodniliśmy, że zorganizujemy szczegółowe 1-2 dniowe konsultacje, w tym wiceministra, przedstawiciela handlowego bezpośrednio z polskimi stowarzyszeniami, w celu wyeliminowania takich, z grubsza mówiąc, uprzedzeń wobec Ukrainy. Chcemy je przeprowadzić za kilka tygodni, być może w lutym, jak tylko pozwolą na to harmonogramy”, powiedział Kaczka.

Jednocześnie zauważył, że jest to kwestia uprzedzeń ze strony państwa polskiego, po prostu „w środowisku agrarnym pojawiają się opinie” i często opierają się na plotkach lub negatywnych strategiach PR. Jednocześnie polityk przyznał, przy dużej wymianie handlowej, tak jak jest między Ukrainą a Polską, pojawiają się pytania, wtedy możemy „eskalować lub spróbować na nie odpowiedzieć”.

Jako przykład podał zarzuty byłego Ministera Rolnictwa Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące rzekomego stosowania przez rolników ukraińskich pestycydów zabronionych w UE podczas uprawy zboża, ale ​​„bez żadnych uzasadnień”. Zapewnił, że w przypadku uzasadnienia, strona ukraińska jest gotowa odpowiedzieć na zarzuty.

Zdaniem Kaczki przyszły dialog będzie trudny, ale ma on nadzieję, że strony będą w stanie uniknąć sytuacji, gdy sąsiednie państwa rozwiązują takie problemy za pośrednictwem Brukseli.

Kaczka zauważył, że „z Polską, która jest sąsiadem i logistyczną bramą do UE, potrzebujemy takiego dialogu”. Według jego obserwacji do 90% kontrowersyjnych problemów rozwiązuje się poprzez omówienie szczegółów, co pomaga zapobiec przekształcenia się niewielkiemu nieporozumieniu w duży problem.

Rozmowę z polskim Ministrem nazwał bardzo konstruktywną i ważną, co powinno wyznaczyć dynamikę dalszego dialogu.

Ponadto w kuluarach targów odbyły się dwustronne spotkania delegacji ukraińskiej z Ministrami Rolnictwa z wielu krajów UE, a także Turcji, Brazylii i Argentyny, z Komisarzami UE i kilkoma innymi osobami.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-