UE jest gotowa dostarczać gaz do granicy z Ukrainą - 1,3 miliarda metrów sześciennych rocznie

UE jest gotowa dostarczać gaz do granicy z Ukrainą - 1,3 miliarda metrów sześciennych rocznie

Ukrinform
Operatorzy GTS w Europie Środkowej i Południowej potwierdzili gotowość do transportu 1,3 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie przez gazociąg transbałkański do granicy z Ukrainą.

Zostało to ogłoszone na Facebooku przez dyrektora operatora GTS Ukrainy Serhija Makogona, komentującego wyniki kolejnego spotkania operatorów GTS z Europy Środkowej i Południowej "CESEC gas plenary meeting".

„Gazociąg transbałkański powinien być w stanie transportować 4,1 miliona metrów sześciennych dziennie (1,3 miliarda metrów sześciennych rocznie) do granicy z Ukrainą. Wszyscy operatorzy potwierdzili swoją gotowość. Dla Ukrainy i Mołdawii jest to bardzo ważne, ponieważ zagwarantuje dostawy na południe od Odessy w przypadku zablokowania dostaw gazu przez terytorium Naddniestrza. W przyszłości Ukraina będzie mogła przyjmować gaz kaspijski tymi trasami, gdy będzie to miało sens ekonomiczny”, napisał Makogon.

Dodał, że Europa wyciągnęła wnioski z sytuacji w 2009 roku, kiedy Gazprom zaprzestał tranzytu.

Według Makogona zrealizowano wiele projektów mających na celu zwiększenie połączeń międzysystemowych między krajami, co pozwoli na sprawny transport gazu między krajami. „Od dnia 1 stycznia 2021 roku powinien zacząć pracę nowy terminal LDL w Chorwacji o pojemności 2,6 mld m3; TAP (część projektu Południowego Korytarza Gazowego. Oczekuje się, że budowa TAP zostanie ukończona w 2020 roku, i w tym samym roku pierwszy azerbejdżański gaz trafi do Europy) ukończono w 89%, a teraz pozostaje tylko praca na morzu. Pojemność 10 miliardów m3 z możliwością rozbudowy do 20. W rzeczywistości jest to kontynuacja TANAR - u, który transportuje gaz azerbejdżański przez Turcję do granicy z Bułgarią i Grecją; IGB powinien zostać ukończony w 2021 roku, który umożliwi dostawy gazu od TAP do Bułgarii; w Grecji aktywnie rozwija się nowy projekt terminalu LDL”, powiedział Makogon.

Jego zdaniem „powoli, ale z pewnością rynek regionalny staje się coraz bardziej otwarty i konkurencyjny. Monopol Gazpromu został znacznie zmniejszony”.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-