Zełenski podpisał ustawę o „towarowym ruchu bezwizowym” z Unią Europejską

Zełenski podpisał ustawę o „towarowym ruchu bezwizowym” z Unią Europejską

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „W sprawie reżimu ogólnego tranzytu i wprowadzeniu krajowego elektronicznego systemu tranzytowego” przyjętą przez Radę Najwyższą.

Zostało to podane na stronie internetowej Parlamentu.

„23.09.2019 roku zwrócono z podpisem Prezydenta”, mówi notatka odpowiedniego projektu ustawy o numerze 1082.

Należy zauważyć, że Rada Najwyższa przyjęła ten projekt jako podstawę i jako całość w dniu 12 września 2019 r.

Według Ministerstwa Finansów projekt ustawy został opracowany zgodnie z układem o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską. Dokument wprowadza do ustawodawstwa ukraińskiego postanowienia Konwencji o ogólnej procedurze tranzytowej.

Dziś Konwencja w sprawie procedury ogólnego tranzytu jednoczy 35 krajów regionu europejskiego (członków UE, członków Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, Turcji, Macedonii i Serbii), które wprowadziły jednolite zasady dla wszystkich umawiających się stron w zakresie zgłaszania i kontroli tranzytu towarów za pomocą wspólnego IT produktu (nowy skomputeryzowany system tranzytowy, NCTS).

„NCTS to produkt informatyczny, który umożliwia wymianę informacji o etapach odprawy celnej towarów za pomocą wiadomości elektronicznych w czasie rzeczywistym oraz zwiększenie efektywności korzystania z systemu analizy ryzyka”, wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Przystąpienie do Konwencji pozwoli Ukrainie na wprowadzenie wymiany informacji celnych z 35 krajami w czasie rzeczywistym, otrzymywanie informacji na temat przepływu towarów w tranzycie, wprowadzenie specjalnych uproszczeń tranzytowych, wykorzystanie pierwszego zgłoszenia celnego do przemieszczania towarów z kraju wyjścia do kraju docelowego przez kraje trzecie (w ramach umawiających się stron członków Konwencji) zgodnie z jednolitymi przepisami.

Ministerstwo Finansów zauważyło, że przyjęcie ustawy nie kończy prac nad przystąpieniem do Konwencji w sprawie ogólnej procedury tranzytowej. Procedura przystąpienia jest niestandardowa dla krajów ubiegających się o członkostwo: po pierwsze, wnioskodawca musi wprowadzić i stosować na swoim terytorium postanowienia niniejszej Konwencji oraz odpowiedni produkt informatyczny przez co najmniej rok.

Ministerstwo poinformowało, że dopiero po tym Ukraina otrzyma oficjalne zaproszenie do przystąpienia do Konwencji.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-