Ukraina ma plan „B” w przypadku zakończenia tranzytu rosyjskiego gazu - Danyluk

Ukraina ma plan „B” w przypadku zakończenia tranzytu rosyjskiego gazu - Danyluk

Ukrinform
Na wypadek, gdyby Federacja Rosyjska zakończyła tranzyt gazu do Europy, Ukraina ma plan „B”.

Tak stwierdził sekretarz RBNiO Ołeksandr Danyluk w wywiadzie dla BBC News Ukraine.

„Całkowicie nieodpowiedzialne byłoby nie mieć planu B”, podkreślił szef Rady Bezpieczeństwa.

Jednocześnie przypomniał, że okres obowiązywania umowy tranzytowej z Rosją wygasa 1 stycznia 2020 roku, a po utworzeniu nowego rządu i powołaniu nowego ministra energetyki negocjacje w sprawie tej kwestii będą kontynuowane.

Danyluk podkreślił, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego jest priorytetem dla rządu.

„Pierwsze posiedzenie RBNiO, które zwołał prezydent, dotyczyło konkretnie kwestii bezpieczeństwa energetycznego. A teraz, gdy opracowujemy strategię bezpieczeństwa narodowego, koncentrujemy się na kwestiach bezpieczeństwa energetycznego”, podkreślił Danyluk.

Odpowiadając na pytanie, czy Ukraina przetrwa bez tranzytu rosyjskiego gazu, Danyluk odpowiedział: „Oczywiście przetrwamy. Zapytaj o to ludzi na ulicy. Ale to nie tylko kwestia przetrwania, to kwestia rozwoju kraju”.

Według niego tranzyt gazu jest ważny dla kraju zarówno w kontekście pozyskania z niego funduszy, jak i rozwoju systemów transportu gazu oraz możliwości przyciągnięcia inwestycji.

Jak informował Ukrinform, umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy wygasa 31 grudnia 2019 r.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-