Ponad 70% pożyczek PrivatBank udzielił spółkom byłych właścicieli - Fitch

Ponad 70% pożyczek PrivatBank udzielił spółkom byłych właścicieli - Fitch

Ukrinform
Agencja Fitch twierdzi, że 72% pożyczek brutto PrivatBanku zostało wydanych byłym właścicielom banku Ihorowi Kołomojskiemu i Giennadijowi Bogolubowu, a także firmom, które do nich należą.

Informację taką zawarto w raporcie o przyznaniu ratingu kredytowego PrivatBankowi, podał Finbalance.

„Wielkość obligacji rządowych w portfelu PrivatBanku na koniec pierwszego kwartału wynosiła 81% zgromadzonych aktywów, głównie z powodu wkładów państwa w kapitał. Kredyty netto - tylko 19% aktywów. Jednocześnie 72% kredytów brutto (i większość kredytów z utratą wartości) jest rzekomo (allegedly) związanych z poprzednimi właścicielami banku i wyższą kadrą kierowniczą”, czytamy w raporcie.

Wcześniej Narodowy Bank zauważył, że około 70% portfela kredytowego banków państwowych stanowią kredyty zagrożone, dla których nie są dokonywane żadne płatności.

Jak donosi Ukrinform, w grudniu 2016 r. PrivatBank został znacjonalizowany w związku z decyzją rządu ukraińskiego. Doniesiono również, że przed nacjonalizacją z PrivatBanku wyprowadzono 110 miliardów UAH za pośrednictwem fikcyjnych spółek. 18 kwietnia Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie, na rozprawie sądowej, rozpatrzył sprawę złożoną przez biznesmena Ihora Kołomojskiego przeciwko NBU, Gabinetowi Ministrów, Funduszowi Gwarancji Depozytowych i Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy, ogłosił nacjonalizację PrivatBanku jako nielegalną. Rozpatrzenie tej sprawy trwało od czerwca 2017 r. W Okręgowym Sądzie Administracyjnym w Kijowie wyjaśnili swoją decyzję o uznaniu nacjonalizacji PrivatBanku za nielegalną przez fakt, że pozwani w tej sprawie nie udowodnili zasadności zakwalifikowania banku jako niewypłacalnego.

W pierwszym kwartale 2019 r. PrivatBank uzyskał prawie 60% zysków całego systemu bankowego Ukrainy - 7,6 mld hrywien.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-