NBU jest gotowy, jeśli to konieczne, do renacjonalizacji PrivatBanku

NBU jest gotowy, jeśli to konieczne, do renacjonalizacji PrivatBanku

Ukrinform
Narodowy Bank Ukrainy jest ponownie gotowy do nacjonalizacji PrivatBanku w przypadku, gdy sąd unieważni odpowiednią decyzję z 2016 roku.

Zostało to stwierdzone w środę w wywiadzie dla Reutera, przez pierwszego zastępcy szefa Narodowego Banku Ukrainy Ekaterinę Rożkową.

„Narodowy Bank Ukrainy będzie zmuszony do nacjonalizacji PrivatBanku po raz drugi, jeśli sąd anuluje odpowiednią decyzję z 2016 roku. W przeciwnym razie największy w liczbie deponentów ukraiński bank pozostanie bez kapitału. My, jako regulator sektora finansowego, podejmiemy decyzję zgodnie z prawem, które mówi, że musimy uznać go za niewypłacalnego. Oznacza to likwidację banku lub jego powrót do własności państwowej”, powiedziała Rożkowa.

Pierwszy zastępca szefa NBU podkreśliła, że biorąc pod uwagę rolę PrivatBanku, w którym znajdują się depozyty 20 milionów Ukraińców, opcja z jego nacjonalizacją wygląda najlepiej.

Ekaterina Rożkowa zwróciła również uwagę, że sytuacja wokół PrivatBanku stanie się kluczowym punktem w negocjacjach Kijowa z MFW, którego delegacja przybędzie na Ukrainę w przyszłym tygodniu w celu omówienia dalszego programu współpracy i zapewnienia stronie ukraińskiej kredytu w wysokości 1,3 mld USD.

Przypomnijmy, że ukraiński rząd, na wniosek NBU i akcjonariuszy PrivatBanku, zdecydował się na nacjonalizację tej instytucji finansowej. Ale 18 kwietnia tego roku Kijowski Rejonowy Sąd Administracyjny ogłosił, że przeniesienie PrivatBanku na własność państwową było nielegalne. Z kolei NBU powiedział, że odwoła się od tej decyzji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-