Anulowanie nacjonalizacji PrivatBanku wpłynie na kurs hrywny i współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym – Petro Poroszenko

Anulowanie nacjonalizacji PrivatBanku wpłynie na kurs hrywny i współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym – Petro Poroszenko

Ukrinform
Ewentualna decyzja sądu o unieważnieniu nacjonalizacji PrivatBank na rzecz byłych właścicieli spowoduje głęboki kryzys w stosunkach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a także zawiera ryzyko dla stabilności makroekonomicznej Ukrainy i kursu walutowego - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na spotkaniu z przedstawicielami biznesu, donosi korespondent Ukrinform.

„Ostre posunięcie związane z Bankiem stwarzają pewne zagrożenia dla pieniędzy jego klientów. Decyzja na korzyść jego byłego właściciela będzie potężnym ciosem dla współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Przypominam, że nacjonalizacja PrivatBanku uratowała ponad 22 miliony klientów banku ... Ruch wsteczny spowoduje głęboki kryzys w stosunkach z MFW - powiedział Petro Poroszenko.

Według niego ta decyzja może zawierać pewne zagrożenia dla stabilności makroekonomicznej, kursu walutowego i może doprowadzić do nowego kryzysu.

Prezydent skomentował również fakt, że były właściciel PrivatBank Ihor Kołomojski żąda zwrotu 2 mld dolarów kapitału bankowego:

„Byłem zszokowany żądaniem odszkodowania w wysokości 2 mld dolarów dla Privatbanku. Tak samo kwestią wymagania od sądu uznania za bezprawną nacjonalizacji - podkreślił Petro Poroszenko.

Przypomnijmy, w grudniu 2016 r. Ukraiński rząd, na wniosek Narodowego Banku Ukraińskiego i akcjonariuszy PrivatBank, z których największym w tym czasie byli Ihor Kołomojski i Hennadij Bogoliubow, zdecydowali sprywatyzować PrivatBank. Bank stał się własnością państwową, a państwo wydało ponad 155 mld hrywien na prywatyzację.

W lutym 2019 r. okazało się, że byli właściciele PrivatBank Ihor Kołomojski i Hennadij Bogoliubow rozpoczęli proces sądowy kwestionując decyzję rządu o nacjonalizacji banku. 1 kwietnia sąd zakończył postępowanie w sprawie procesu Kołomojskiego, a 2 kwietnia rozpoczął się proces między stronami. Sprawa będzie wznowiona 18 kwietnia w trybie zamkniętym.

Jednocześnie Ihor Kołomojski w wywiadzie dla mediów stwierdził, że nie chce zwrotu znacjonalizowanego banku PrivatBank, ale chce odzyskać kapitał w wysokości 2 miliardów dolarów.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-