Ukraina zgromadziła roczny zapas paliwa jądrowego - Energoatom

Ukraina zgromadziła roczny zapas paliwa jądrowego - Energoatom

Ukrinform
Ukraina stworzyła roczny zapas świeżego paliwa jądrowego i planuje rozszerzyć produkcję komponentów do wkładów paliwowych zgodnie z technologią amerykańskiej firmy Westinghouse.

Stwierdził prezes przedsiębiorstwa państwowego „NAEK” Energoatom Jurij Nedaszkowski podczas spotkania na temat rozwoju energii jądrowej w regionie chmielnickim z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, informuje Ukrinform.

„Mamy roczny zapas świeżego paliwa jądrowego, który, biorąc pod uwagę specjalne postanowienia umowy z Westinghouse, gwarantuje dostawy elektrowniom jądrowym na Ukrainie w każdych okolicznościach”, powiedział Nedaszkowski.

Powiedział również, że planowane jest rozszerzenie produkcji komponentów (głowic i wkładek) dla wkładów paliwowych przy użyciu technologii Westinghouse w zakładach produkcyjnych Atomenergomaszu.

„Jesteśmy naprawdę gotowi na rozszerzenie produkcji i na wytwarzanie paliwa jądrowego, przygotowujemy się do tego z uporem”, dodał prezes Energoatomu.

Jak donosi Ukrinform, tylko Westinghouse i rosyjski TWEL posiadają technologię produkcji paliwa dla reaktorów WWER, w które wyposażone są ukraińskie elektrownie jądrowe. W marcu 2008 r. Energoatom podpisał umowę z Westinghouse Electric Sweden (Szwecja) na dostawę nowego paliwa jądrowego dla od trzech do sześciu reaktorów jądrowych na Ukrainie z reaktorami WWER-1000 w latach 2011-2015. W 2014 r. strony zgodziły się przedłużyć umowę do 2020 r. W styczniu 2018 r. umowa została przedłużona do 2025 r. Umowa przewiduje dostawę paliwa jądrowego w celu zapewnienia pracy siedmiu reaktorów jądrowych.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-