Ukraina może dołączyć do listy krajów-producentów reaktorów jądrowych

Ukraina może dołączyć do listy krajów-producentów reaktorów jądrowych

Ukrinform
Realizacja projektu produkcji urządzeń do budowy małych reaktorów modułowych na Ukrainie będzie zachętą do nowego rozwoju technologicznego kraju.

Prezydent Petro Poroszenko powiedział to na spotkaniu w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w regionie Chmielnickiego, podały służby prasowe prezydenta.

„W 2018 r. Energoatom podpisał memorandum o współpracy w zakresie wykorzystania małych reaktorów modułowych SMR-160 z amerykańską firmą Holtec International. Memorandum nakreśliło plany firm dotyczące budowy małych reaktorów modułowych w ukraińskich elektrowniach jądrowych i dalszego rozmieszczenia produkcji podzespołów dla reaktorów SMR-160 na ukraińskich przedsiębiorstwach”, powiedział Poroszenko.

Podkreślił, że realizacja takiego projektu oznaczałaby osiągnięcie jakościowo nowego poziomu możliwości, tworząc dziesiątki tysięcy nowych, wysoko płatnych miejsc pracy.

„I jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tego przedsięwzięcia to mocny impuls do szybkiego rozwoju technologicznego naszego państwa”, podkreślił prezydent.

W tym kontekście przypomniał, że ukraińscy naukowcy nuklearni ogłosili ambitny cel - dołączyć do listy krajów zaangażowanych w produkcję reaktorów jądrowych.

„Piętnaście lat temu nie mogliśmy o tym i marzyć. A teraz Ukraina dysponuje wszystkim co niezbędne aby ten cel osiągnąć”, podkreślił Poroszenko.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-