Ukraina musi zbudować własny zakład produkcji paliwa jądrowego - Poroszenko

Ukraina musi zbudować własny zakład produkcji paliwa jądrowego - Poroszenko

Ukrinform
Jako część S.A. „NAEK” Energoatom „konieczne jest wybudowanie zakładu do produkcji paliwa jądrowego, aby zapewnić go krajowej energetyce jądrowej.”

O tym oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania na temat rozwoju energetyki jądrowej i poprawy bezpieczeństwa w korzystaniu z energii jądrowej, informuje Energoatom na swojej stronie na Facebooku.

„Dzięki wytrwałości Energoatomu proces dywersyfikacji trwa nadal. W 2018 r. PUEJ-3 (trzecia blok energetyczny południowo-ukraińskiej elektrowni jądrowej - red.) był pierwszą jednostką w pełni wykorzystującą paliwo Westinghouse. Ukraina i Energoatom zapewniają konkurencyjność -  dla zachowania stabilności energetycznej Ukrainy. Kolejnym krokiem powinno być zaopatrzenie naszych elektrowni jądrowych we własne paliwo jądrowe - powinniśmy zbudować własny zakład produkcji paliwa jądrowego w ramach „NAEK” Energoatom”, zakomunikował głowa państwa.

Prezydent podkreślił również, że trzeci i czwarty blok energetyczny w elektrowni jądrowej w Chmielnickim powinny zostać dobudowane i oddane do użytku na potrzeby ukraińskiej energetyki jądrowej, a projekt mostu energetycznego Ukraina-UE powinien zostać wdrożony.

Jak donosi Ukrinform, w minionym tygodniu Rada Ministrów zatwierdziła projekt uchwały w sprawie zmiany do statutu państwowego koncernu „Paliwo jądrowe”. W tym dokumencie Rada Ministrów Ukrainy włączyła przedsiębiorstwo państwowe „Bariera” do grupy koncernu, a także dopełniła zadania statutowe o nowe formy działalności, które odpowiadają celom przedsiębiorstwa „Bariera”.

Głównym celem koncernu „Paliwo jądrowe” jest uruchomienie produkcji paliwa jądrowego. Został on stworzony w celu usprawnienia zarządzania kompleksem atomowo-przemysłowym,  dla rozwoju produkcji uranu i cyrkonu, stworzenia produkcji własnych komponentów paliwa jądrowego i urządzeń do ich wytwarzania, a także osiągnięcia światowego poziomu konkurencyjności produktów.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-