Ukraina musi zmienić prawo, aby przyciągnąć migrantów zarobkowych - ekspert

Ukraina musi zmienić prawo, aby przyciągnąć migrantów zarobkowych - ekspert

Ukrinform
Na Ukrainie ze względu na niedobory siły roboczej konieczne jest sformułowanie propozycji zmian w ustawodawstwie ukraińskim w celu przyciągnięcia migrantów zarobkowych.

Wiceprzewodniczący Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Firm Zatrudnienia Wasili Woskobojnik dla Ukrinformu powiedział podczas okrągłego stołu na temat: "Czy ukraińska gospodarka potrzebuje migrantów zarobkowych z innych krajów?"

"Ukraina musi odziedziczyć polskie doświadczenia w przyciąganiu migrantów zarobkowych, ale robić to mądrze. Musimy sformułować propozycje zmian w ustawodawstwie, które pozwolą imigrantom z innych krajów przyjechać na Ukrainę "- powiedział Woskobojnik.

Według niego, Ukraina jest na skraju dotkliwego niedoboru pracowników. Ułatwia to odejście aktywnych i ciężko pracujących Ukraińców do pracy za granicą, kryzys demograficzny, a także rosnąca liczba osób w wieku emerytalnym.

"Jeśli mówimy o tendencjach, które miały miejsce w latach 90. ubiegłego wieku, zobaczymy, że 2,5 miliona Polaków wyemigrowało z Polski. 3,5 miliona osób wyemigrowało z Rumunii, liczba ludności Litwy zmniejszyła się z 3,2 miliona do 2,5 miliona, a populacja stale zmniejsza się nawet teraz. Jeśli polegamy na oficjalnych statystykach, w 2011 roku w Bułgarii 2,1 miliona ludzi żyło na emigracji. Jeśli przypomnimy sobie, że cała populacja Bułgarii ma nieco ponad 7 milionów, ten trend nie jest najbardziej przyjemny. Przy okazji, w Niemczech studenci z Bułgarii zajmują drugie miejsce po studentach z Chin i rozumiemy, że młodzi ludzie z Bułgarii wyemigrują w przyszłości. Ponadto, zgodnie z prognozami ONZ, do 2050 r. Liczba ludności Bułgarii zmniejszy się o 27% "- powiedział ekspert.

Zauważył, że odpływ ludności z tych krajów nie nastąpił w wyniku działań wojennych lub kryzysu gospodarczego - wystarczył duży rozdźwięk między mieszkańcami Europy Wschodniej i Zachodniej. I na przykład po rozmowach międzyresortowych, które odbywały  się w Polsce w latach 2004-2005,  podjęto decyzję o rozpoczęciu przyciągania migrantów zarobkowych do kraju.

Zdaniem eksperta w Polsce bardzo ostrożnie podeszli do tej kwestii i wybrali tylko sześć krajów, z których chcieliby przyciągnąć pracowników - Ukrainę, Białoruś, Mołdawię, Armenię, Gruzję i Rosję.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-