Ukraina i Turcja przygotowują porozumienie w sprawie strefy wolnego handlu - Klimkin

Ukraina i Turcja przygotowują porozumienie w sprawie strefy wolnego handlu - Klimkin

Ukrinform
Podczas spotkania w Odessie ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Turcji rozmawiali o stworzeniu strefy wolnego handlu między oboma krajami w najbliższej przyszłości, planowali przeprowadzić konsultacje ze specjalistami w celu ożywienia stosunków handlowych i gospodarczych oraz podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia socjalnego dla zagranicznych obywateli zatrudnionych w przedsiębiorstwach obu krajów.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział to na konferencji prasowej po spotkaniu z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mewlutem Czawuszogłu, informuje Ukrinform.

"Jeśli wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Turcji rozmawiali o strategicznych relacjach między oboma krajami, teraz rozmowy są prowadzone nie tylko w przyjaznej atmosferze, ale jako między wspólnymi  równorzędnymi stategicznymi partnerami. Nasze kraje mają wspólną przeszłość, rozwiązujemy bieżące wspólne problemy, a dla naszych krajów z pewnością istnieje wspólna przyszłość - powiedział Klimkin.

Podkreślił, że współpraca Ukrainy i Turcji "obejmuje rozległe obszary - od NATO po kosmos".

"Chcę podkreślić," powiedział minister, "że zdecydowaliśmy się pracować nad utworzeniem strefy wolnego handlu, a eksperci odbędą konsultacje w najbliższej przyszłości, a potem zabierzemy się do dyskusji na szczeblu politycznym, dlatego uważamy, że obroty handlowe wynoszące cztery miliardy dolarów z istniejącego potencjału naszych krajów powinny być o wiele wiele wyższe "- powiedział Klimkin.

Według niego strony postanowiły również opracować projekt umowy o zabezpieczeniu socjalnym obywateli Ukrainy zaangażowanych w turecką gospodarkę oraz obywateli Turcji, którzy pracują w przedsiębiorstwach Ukrainy.

Rzeczywiście, co roku, stwierdził szef MSZ Ukrainy, coraz więcej Ukraińców pracuje w Turcji a Turków na Ukrainie.

"Postanowiono przeprowadzić odpowiednie konsultacje eksperckie w najbliższej przyszłości - potrzebujemy tej umowy o zabezpieczeniu socjalnym, aby Ukraińcy czuli się w Turcji jak w domu, a nasi tureccy przyjaciele czuli się tak dobrze na Ukrainie" - powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Klimkin podkreślił, że "strony będą również kontynuować wysiłki na rzecz wzmocnienia perspektyw w zakresie współpracy wojskowo-technicznej, w tym decyzji o tworzeniu wspólnych przedsięwzięć w tym kierunku."

"Historycznie nasz sektor wojskowo-techniczny z powodzeniem uzupełnia turecki i na odwrót - turecki uzupełnia nasz, dlatego mamy doskonałą perspektywę dla wzajemnie korzystnej współpracy" - podsumował ukraiński minister spraw zagranicznych.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-