Arbitraż sztokholmski zajął się procesem

Arbitraż sztokholmski zajął się procesem "tranzytowym" Naftogazu przeciwko Gazpromowi

Ukrinform
Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie rozpoczął pierwsze spotkanie w sprawie warunków tranzytu gazu od marca 2018 r. w sprawie Naftogaz Ukrainy przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi.

Podał na Facebooku Jurij Witrenko, dyrektor handlowy S.A. Naftogaz Ukraina.

"Teraz w Sztokholmie rozpoczęło się na pierwsze posiedzenie nowego arbitrażu przeciwko Gazpromowi (Case Management Conference)", napisał.

Wcześniej Witrenko powiedział dziennikarzom, że Ukraina ma dużą szansę wygrać kolejne roszczenie arbitrażowe w wysokości 12 miliardów dolarów od Gazpromu jako rekompensatę za przyspieszoną deprecjację ukraińskiego systemu transportu gazu w przypadku zakończenia rosyjskiego tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.

W lipcu 2018 r. Naftogaz złożył pozew do arbitrażu w Sztokholmie z wnioskiem o zmianę taryfy celnej tranzytu z 18 marca 2018 r. i odzyskać około 12 mld USD od Gazpromu za okres od 18 marca 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.

W styczniu 2019 r. Naftogaz powiedział, że Ukraina jest gotowa ponownie rozważyć kwotę lub uchylić pozew przeciw Gazpromowi o 12 miliardów dolarów w przypadku nowej długoterminowej umowy tranzytowej. Kwota roszczeń może zostać zmniejszona do 2 miliardów dolarów.

Umowa między ukraińskim Naftogazem a rosyjskim Gazpromem w sprawie tranzytu gazu kończy się wraz z końcem 2019 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-