Komisja Europejska proponuje Ukrainie zawarcie 10-letniej umowy tranzytowej z Federacją Rosyjską

Komisja Europejska proponuje Ukrainie zawarcie 10-letniej umowy tranzytowej z Federacją Rosyjską

Ukrinform
Komisja Europejska proponuje Ukrainie zawarcie 10-letniej umowy tranzytu gazu z Federacją Rosyjską, przewidującej takie ilości, które mogą zainteresować renomowanego europejskiego inwestora.

Ogłosiła służba prasowa S.A. Naftogaz

"Komisja Europejska przygotowała i przedstawiła stronom swoje stanowisko w sprawie procedury i warunków tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2019 r. zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nowa umowa tranzytu gazu powinna być długotrwała - 10 lub więcej lat - i powinna uwzględniać takie tranzytowe ilości gazu, które zwykle były dostarczane przez ukraiński GTS "- czytamy w raporcie.

Strona europejska zwróciła również uwagę na potrzebę zawarcia takiej umowy zgodnie z prawodawstwem europejskim wdrożonym na Ukrainie, wspierając w ten sposób pozycję Naftogazu. Oznacza to w szczególności zawarcie standardowych umów interakcji (umów międzyoperatorskich) między operatorami ukraińskiego i wszystkimi sąsiednimi GTS.

Przedstawiciele KE również zwrócili uwagę na znaczący postęp Ukrainy we wdrażaniu europejskiego prawodawstwa na rynku gazu i potwierdzili, że decyzje poprzednich sądów powinny zostać w pełni wdrożone, a Ukraina ma pełne prawo do zgłaszania nowych roszczeń.

"Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej i osobiście panu Marosowi Szefczowiczowi za wysuniętą przez nich propozycję merytoryczną. To miło, że mamy wspólną wizję stosowania europejskich zasad i procedur w nowej umowie. Propozycja Komisji Europejskiej będzie punktem wyjścia do nowych negocjacji w sprawie umowy tranzytowej i będziemy ją bardzo uważnie studiować i omawiać ją z naszymi akcjonariuszami. Oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę i doświadczenie naszych stosunków z Gazpromem, widzimy znaczne ryzyko dla takich negocjacji. Mamy jednak nadzieję, że przy aktywnym udziale Komisji Europejskiej będziemy mogli zbudować porozumienie oparte na przejrzystych europejskich przepisach "- powiedział Andrei Kobolew, prezes zarządu Naftogazu .

Jak podano, wczoraj w Brukseli odbyły się trójstronne negocjacje w formacie Komisji Europejskiej w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę po zakończeniu umowy tranzytowej między Naftogazem i Gazpromem w 2019 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-