Rosja szuka wyjścia po podwójnej przegranej w Sztokholmie - Naftogaz

Rosja szuka wyjścia po podwójnej przegranej w Sztokholmie - Naftogaz

Ukrinform
Strona rosyjska uznała, że ​​należy negocjować z Ukrainą, a teraz szuka wyjścia z sytuacji po podwójnej przegranej w Sztokholmie.

Szef S.A. Naftogaz, Andrei Kobolew, powiedział to w poniedziałek podczas wywiadu prasowego po trójstronnych konsultacjach.

"Strona rosyjska szuka sposobów wyjścia z sytuacji po przegranej dwóch arbitraży w Sztokholmie, które nieco zmieniają swoje stanowisko." Poprzednio mówili o "przywrócieniu  równowagi", teraz twierdzą - "opcja zerowa na poziomie korporacyjnym". Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy i Naftogaz jest gotowy do rozpatrzenia dowolnych opcji, ale pod warunkiem, że będą one odpowiadały decyzjom podjętym już w Sztokholmie i przewidują pełne wypełnienie przez Rosję zobowiązań w obu przypadkach, "podkreślił szef Naftogazu.

Zwrócił uwagę, że strona ukraińska jest wdzięczna Komisji Europejskiej za stanowisko, które mówi o tym, że strona rosyjska musi w pełni przestrzegać wszystkich decyzji poprzednich sądów i uznaje pełne prawo Ukrainy do dochodzenia roszczeń przeciwko Gazpromowi, jeśli Ukraina uzna to za konieczne.

Kobolew powiedział, że był zaskoczony propozycją przewodniczącego Gazpromu Millera, aby po prostu wziąć i rozszerzyć dotychczasową umowę.

"Mogę tylko powiedzieć, że S.A. Naftogaz jest gotowa rozważyć przyszłe umowy tylko wtedy, gdy będą w pełni zgodne z europejskim prawodawstwem, które zostało wprowadzone na Ukrainie" - podkreślił Kobolew.

Jednocześnie zwrócił uwagę na interesującą propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą możliwych warunków i wielkości kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu, który jest proponowany do akceptacji po 2019 r. i dokończenia obecnego kontraktu.

"Jesteśmy wdzięczni za propozycję, którą zespół pana Szefczowicza (wiceprezes UE ds. Energii) zaproponował pod koniec tych negocjacji - jest to zdecydowana możliwość wyjścia z patowej sytuacji - to propozycja dotycząca możliwych wielkości tranzytu po 2019 roku, którą będziemy omawiać podczas kolejnych 2 miesięcy. Ogólnie rozmowy były interesujące, usłyszeliśmy coś nowego, rozważymy to, zachowując ostrożny optymizm” - powiedział szef Naftogazu.

Jak informowaliśmy, w dniu 21 stycznia w Brukseli odbyły się trójstronne rozmowy Ukraina-UE-Rosja dotyczące kwestii tranzytu gazu z Federacji Rosyjskiej przez ukraińskie gazociągi po 2019 roku. Delegacji ukraińskiej przewodniczył minister spraw zagranicznych Ukrainy, Paweł Klimkin.

28 lutego 2018 r. asąd rbitrażowy w Sztokholmie nakazał Gazpromowi wypłatę 4,6 miliarda dolarów na rzecz Naftogazu za zbyt małą ilość przesyłanego gazu.

Tak więc, zgodnie z wynikami dwóch rozpraw arbitrażowych między spółkami w sprawie dostaw i tranzytu gazu, Gazprom musi zapłacić Naftogazowi  2,56 miliarda dolarów, wraz z odsektami za każdy dzień nieprzestrzegania wyroku arbitrażowego.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-