Ukraina otrzymała pierwszą transzę MFW w ramach nowego programu współpracy

Ukraina otrzymała pierwszą transzę MFW w ramach nowego programu współpracy

Ukrinform
Ukraina otrzymała 1,4 miliarda dolarów w pierwszej transzy w ramach nowego programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na warunkach programu „Stand-by Arrangement" (SBA), który Rada Dyrektorów MFW przyjęła 18 grudnia 2018 r.

Informuje o tym służba prasowa NBU .

„Ukraina otrzymała pierwszą transzę w ramach nowego programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na warunkach programu „Stand-By Arrangement"(SBA), który Rada Dyrektorów MFW przyjęła 18 grudnia 2018 r. Dzięki otrzymaniu 1 miliarda SDR (około 1,4 miliarda USD) z Funduszu, międzynarodowe rezerwy Ukrainy wzrosły do 20,1 miliarda dolarów na dzień 21 grudnia 2018 roku", czytamy w oświadczeniu.

NBU zauważa, że ostatnio taki poziom międzynarodowych rezerw odnotowano 5 lat temu, w styczniu 2014 r.

Jak wiadomo, nowy program SBA przewiduje udzielanie Ukrainie finansowania na łączną kwotę 2,8 mld SDR (około 3,9 mld USD) przez 14 miesięcy. Skoncentruje się w szczególności na kontynuowaniu konsolidacji fiskalnej i ograniczaniu inflacji przy jednoczesnym utrzymaniu elastycznego kursu walutowego, a także na wzmocnieniu sektora finansowego i szeregu reform strukturalnych w administracji podatkowej, prywatyzacji i administracji publicznej. Zgodnie z oczekiwaniami dalsza współpraca z Funduszem otworzyła również Ukrainie drogę do powiązanego finansowania. 18 grudnia Rada Dyrektorów Banku Światowego postanowiła udzielić Ukrainie gwarancji na wsparcie polityki państwa w wysokości 750 milionów dolarów.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, dzięki otrzymywaniu finansowania od partnerów międzynarodowych - MFW, Banku Światowego i Komisji Europejskiej, Ukraina będzie mogła ukończyć bieżący rok z rezerwami międzynarodowymi o wartości około 20 miliardów dolarów, które przewyższają najnowszą prognozę NBU, i utrzymywać je na właściwym poziomie w 2019 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-