Rosyjskie „konwoje humanitarne” w Donbasie naruszają suwerenność Ukrainy – UE

Rosyjskie „konwoje humanitarne” w Donbasie naruszają suwerenność Ukrainy – UE

Ukrinform
Tzw. konwoje „humanitarne”, które Rosja wysyła na niekontrolowane terytorium Donbasu, stanowią naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – napisano w oświadczeniu Unii Europejskiej w sprawie agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnej okupacji Krymu, ogłoszonym na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu 6 listopada, relacjonuje własny korespondent Ukrinform.

„Pomocy humanitarnej należy udzielać zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i zasadami humanitarnymi, za pośrednictwem mechanizmu międzynarodowego i przy koordynacji na szczeblu międzynarodowym. „Konwoje wjeżdżające na Ukrainę bez zgody władz ukraińskich - takie jak ostatni konwój „humanitarny”, który przejechał przez punkt kontrolny w Doniecku 29 października - stanowią naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk przypomniał stronie rosyjskiej, że zgodnie z pakietem działań podpisanych przez Rosję w celu realizacji Protokołu z Mińska, pomoc humanitarna potrzebującym w Donbasie powinna opierać się na mechanizmie międzynarodowym.

„W przeciwnym razie pozostaje to rażącym pogwałceniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz aktualnych norm prawa międzynarodowego” - podkreślił Cymbaliuk.

Przypomnijmy, 29 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło zdecydowany protest Federacji Rosyjskiej w związku z kolejnym bezprawnym działaniem strony rosyjskiej przeciwko suwerenności Ukrainy.

Strona rosyjska nielegalnie przywiozła tak zwany „konwój humanitarny” na terytorium Ukrainy na terytoria tymczasowo okupowane przez Federację Rosyjską w obwodzie donieckim i ługańskim na Ukrainie.

Przejazd odbył się przez rosyjskie przejścia graniczne „Donieck” i „Matveev Kurgan” oraz przejścia „Izvarine” i „Uspenka” zamknięte przez Ukrainę. Jednocześnie strona rosyjska uniemożliwiła ukraińskim funkcjonariuszom straży granicznej i celnikom przeprowadzenia obowiązkowych procedur kontrolnych, które przewiduje ustawodawstwo Ukrainy oraz normy prawa międzynarodowego, w tym dwustronne umowy międzynarodowe.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-